Denisa Dvořáková je zkušená řidička a markeťačka. Mnoho let pracuje ve společnosti Total Energies, která se staví dobíjecí stanice pro elektromobily po celém světě. Naše redakce se proto Denisy ráda zeptala na její zkušenosti nejen s řízením bezemisních vozů?
Jak komfortně se cítíte v roli řidičky? Máte auta ráda?
„V roli řidičky se cítím naprosto přirozeně a komfortně, řízení mě opravdu baví. Protože pocházím z vesnice, je pro mě dojíždění součástí života už od osmnácti let. Auta mám ráda a oceňuji hlavně ta pěkná, jako asi každá žena – a to Peugeot splňuje jak v interiéru, tak v exteriéru.“
Denisa Dvořáková v Peugeotu: foto Peugeot
Co říkáte na bezemisní vozy? Měla jste nějaké obavy nebo předsudky?
„Bezemisní vozy považuji za přirozený směr vývoje automobilového průmyslu. Zpočátku jsem měla určité obavy, zejména pokud jde o dojezd a dostupnost dobíjení.
Velmi rychle se ale ukázalo, že většina těchto předsudků neodpovídá realitě. Myslím, že si to ale musí každý vyzkoušet sám, aby zjistil, že většina předsudků se v praxi vůbec nepotvrdí.“
Jak se k bezemisním vozům nebo obecně k ekologii staví vaše firma?
„TotalEnergies staví udržitelnost mezi své hlavní priority. Elektromobilita patří k oblastem, do kterých významně investujeme, a je to patrné i na podpoře zaměstnanců při testování a využívání bezemisních vozů napříč celé firemní flotile služebních vozů.
Ekologická odpovědnost je pevnou součástí firemní strategie i každodenní praxe. Ekologie pro nás totiž není jen trend, ale dlouhodobý závazek.“
Peugeot 3008 Hybrid: foto Žena v autě.cz
Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s řízením elektromobilů? Byl tento Peugeot vaším prvním elektromobilem?
„Za sebou jsem měla pouze jednu zkušenost s elektroautem a to cestu do Českých Budějovic služebním pool carem, ale možnost jezdit s elektrickým Peugeotem delší dobu v kuse byla skvělá příležitost, jak si EV zažít v každodenním režimu.
Takže jako auto pro plnohodnotný denní provoz to byla pro mě v podstatě premiéra.“
Jaké jsou vaše pocity z řízení elektrického Peugeotu? A je něco, co vás na něm překvapilo?
„Z řízení elektrického Peugeotu mám velmi pozitivní dojmy. Nadchla mě jeho tichost, plynulý projev a okamžitá reakce při zrychlení. Nejvíc mě překvapilo, jak rychle se na ten klid na palubě zvyká. Člověk z auta vystupuje mnohem méně unavený.“
Srovnáte-li ho s vozem s klasickým pohonem, co se vám líbilo a co naopak ne?
Denisa Dvořáková v Peugeotu: foto Peugeot
„Ve srovnání s klasickým spalovacím autem mě na elektromobilu nejvíc oslovila tichost, okamžitá reakce a celková plynulost jízdy. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Jízda je díky tomu klidnější a příjemnější.
Na druhou stranu mi u elektromobilu chyběl delší dojezd, hlavně při cestách mimo město po dálnicích. Je to ale spíš otázka zvyku a plánování, kdy si člověk musí trochu jinak rozvrhnout pauzy a nabíjení, s čím ale krásně pomohla navigace při plánováním dobíjení na zadané trase.“
Jak jste zvládala dobíjení? Bylo to jednodušší, nebo složitější, než jste čekala?
„Bylo to mnohem jednodušší, než jsem čekala. Kolem dobíjení koluje spousta mýtů. Jakmile máte správnou aplikaci nebo kartu a pochopíte, jak fungují rychlonabíječky (DC) oproti klasickým (AC), stane se z toho rutina. Přijedete, zapojíte, vyřídíte si e-maily nebo si dáte kávu a jedete dál.“
Peugeot E3008: foto Marek Šaroch
Prožívala jste občas „stres z vybité baterky“? Plánujete, nebo řešíte dobíjení až se ručička nebezpečně blíží k nule?
„Občasný nepříjemný pocit z vybité baterie jsem samozřejmě v prvních dnech zažila, kdy člověk ještě nemá úplně cit pro to, jak se elektromobil v různých situacích chová. Je to ale spíš psychologická věc než reálný problém.
Postupně jsem zjistila, že když si jízdu trochu naplánuji, není důvod čekat, až ukazatel klesne k nižším číslům. Naučila jsem se dobíjet průběžně – třeba když jsem byla někde na schůzce nebo jsem zastavila na kávu.“
Kde jste s vozem převážně jezdila? A řekla byste, že je dobíjecí infrastruktura v místech, kde jste vůz používala dostatečná?
Ecorally Peugeot:(c)PETR SOLAR
„Jezdila jsem převážně v městském provozu a na příměstských trasách, občas po dálnici. V těchto lokalitách je infrastruktura naprosto dostatečná a neustále roste. Na hlavních tazích a v okolí nákupních center či business parků dnes už není problém rychlonabíječku najít.“
Myslíte si, že je elektromobil vhodný i pro ty, kteří nemají možnost domácího nebo firemního dobíjení?
„Ano, ale vyžaduje to trochu jiný přístup a změnu návyků. Pokud nemáte možnost nabíjet doma přes noc, musíte nabíjení integrovat do svého běžného programu – například během týdenního nákupu v supermarketu nebo při návštěvě kina.
S dnešními rychlonabíjecími stanicemi to už není překážka, spíše otázka osobního managementu času. Mít ale možnost dobíjení v práci nebo dokonce doma je určitě obrovskou výhodou.“
Změnila tato zkušenost váš pohled na elektromobilitu? Dokázala byste si elektrický Peugeot představit i v běžném životě?
Screenshot
„Můj pohled na elektromobilitu tato zkušenost určitě změnila. Když člověk elektromobil používá delší dobu v běžném provozu, začne vnímat jeho výhody úplně jinak než při krátké testovací jízdě.
Elektrický Peugeot bych si hravě dokázala představit jako druhé auto do rodiny, hlavně na dojíždění do práce, po městě nebo na běžné pochůzky. Právě v těchto situacích dává elektromobil největší smysl.
Dokonce tato moje zkušenost ovlivnila i moje rodiče, kteří byli vůči elektromobilitě poměrně hodně skeptičtí. Když viděli, jak dobře se s autem jezdí a jak praktické může být, začali o elektromobilu sami uvažovat.“
Kdybyste měla svou zkušenost s elektrickým Peugeotem shrnout jednou větou, jak by zněla?
„Byla to příjemná, tichá a překvapivě svižná jízda, která mi ukázala, že elektromobilita je mnohem jednodušší, než se zdá.“