foto Arval

Jaké jsme ženy za volantem

15. 2. 2024

Statistiky mluví jasně. Ženy zaviní jen desetinu dopravních nehod v Česku a tvoří pětinu těch, kteří přišli loni o body. Jaké jsou nejčastější rozdíly mezi ženami a muži v autě? To prozrazuje statistika Centra dopravního výzkumu a společnosti Arval.

Riskování patří mužům

Jedním z největších rozdílů je vnímání rizik na silnici, tedy v první řadě překračování rychlosti. Dle statistik Centra dopravního výzkumu bylo v roce 2023 v Česku evidováno 94 945 dopravních nehod. Z nich zavinily ženy 11,4 %.

Souvisí to bezpochyby i s tím, že si muži vztah k motorismu vytvářejí už od dětství, proto se v autě nebojí a chtějí se více „odvázat“. I přesto, že se na silnici lépe orientují a umí řešit krizové situace, často je jejich touha vede k agresivní a rychlé jízdě, která ne vždy končí dobře.

Woman buying a car
Woman buying a car and looking very happy

Nejsou body jako body

To, že ženy řídí bezpečněji potvrzuje i bodové hodnocení. V roce 2022 si trestné body připsalo celkem 456 710 řidičů a řidiček, což je celkem 6,3 % ze všech registrovaných, to znamená každý cca 15. řidič je bodovaný. A zatímco muži tvoří 80,35 %, ženy pouhých 19,65 %.

Ženy jsou opatrnější, ale více zmatkují

Dámy jsou od přírody rozvážnější a opatrnější. A jinak tomu není ani za volantem. Jejich jízda je ohleduplnější a pomalejší.

V případě, že se přihodí problém technického rázu, ne každá žena si s ním dokáže poradit. „V autoškole vás často nenaučí, jak vyměnit kolo nebo nastartovat přes kabely, když se vám vybije baterie. Takže není divu, že v takových situacích ženy spoléhají na pomoc druhých.

Jednou z možností pro ně může být vůz na operativní leasing, kdy všechny vzniklé problémy vyřeší druhá strana a řidička tak nemusí na místě zmatkovat. V podstatě se stará pouze o tankování,“ říká Monika Zídková ze společnosti Arval.

Snimek-obrazovky-2023-11-19-v-12.53.31-ve-velke-velikosti
Test ŠKODA OCTAVIA: foto Žena v autě.cz

Strach z řízení?!

Něžné pohlaví sice zaviní méně dopravních nehod, průzkumy dopravního chování ale potvrdily, že má spoustu žen z řízení strach. Necelá třetina bez řidičského průkazu uvedla, že do auta nesedne právě kvůli strachu. Přitom skloubit mateřský a pracovní život je náročné a jeho usnadnění pomocí automobilu se přímo nabízí.

Pokud vlastníte „řidičák“, a i přesto se bojíte do auta sednout, neházejte flintu do žita. I takový strach se dá překonat! Požádejte někoho ze svých blízkých a vyrazte na odlehlou cestu, kde není velký provoz. Všechno si znovu postupně připomeňte, uvidíte, že to časem bude lepší a lepší.

Vždyť žádný učený z nebe nespadl. A pokud se přeci jenom budete cítit lépe pod dohledem odborníka, zkuste si zaplatit pár kondičních jízd v autoškole.

Zdroje: Ministerstvo dopravy, BESIP, Arval, ČSÚ

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018