Zdroj: fotobanka automobilky Opel

Opel Astra Sports Tourer: tulipány za 5 litrů

18. 5. 2016

Co má Astra společného s tulipány? Floristé by možná hádali nové pojmenování nějakého křížence. Redakce Žena v autě.cz zná správnou odpověď. Právě na cestě vstříc tulipánovým zahradám v Holandsku, které patří na jaře k nejnavštěvovanějším místům Evropy, se nám podařilo otestovat Evropské auto roku, model Opel Astra Sports Tourer.

Náš cestovní a testovací plán s kombi verzí Astra ST byl více než ambiciózní. Během 4 dnů ujet více než 2 000 kilometrů, otestovat Astru ST na německých dálnicích, prověřit ji rovněž na holandských silnicích a shlédnout úžasné scenérie tulipánových polí, starých mlýnů a holandských městeček Alkmaar, Edam a Gouda, proslavených vynikajícími sýry.

IMG_4884
Foto: Sabina Kvášová

Vstříc nizozemským silnicím

Holandský Utrecht jsme si zvolili jako první místo naší „tulipánové“ expedice. Trasa sem je z Čech vzdálená 840 kilometrů. Po německé dálnici s průjezdnými body Drážďany, Lipsko, Halle, Dortmund nám cesta zabrala celkem 7 hodin. Astra ST se ukázala jako komfortní společník na dlouhé trasy.

Podvozek krásně kryje nerovnosti, odhlučnění kabiny je na výborné úrovni. Testovaný Opel Astra ST se šestistupňovou automatickou převodovkou je elegantní, komfortní a zároveň vybavený přínosnými systémy, jako jsou adaptivní tempomat, systém rozpoznávání značek, asistent hlídání slepého úhlu nebo asistent hlídající vyjetí z pruhu, jež jsou součástí kamerového systému Opel Eye a dokáží dlouhou jízdu maximálně zpříjemnit. K bezpečnosti také napomáhají chytré diodové světlomety IntelliLux LED Matrix, které perfektně svítí, ale neoslňují ostatní řidiče.

Pochvalu si zaslouží také interiér vozu, kterému dominuje elegantní palubní deska s dotykovou obrazovkou a povedenou navigací Navi 900 IntelliLink s 3D grafikou a velký zavazadlový prostor o objemu 540 litrů. Na delších cestách se hodí odkládací místa ve dveřích pro uložení velkých lahví s pitím. K silným stránkám Astry je nutno připočíst také pohodlná AGR přední sedadla s masážní funkcí, ve kterých se řidič i posádka cítí i po několika hodinách na cestě velmi dobře. Aby také ne, Opel svá sedadla vyvíjí ve spolupráci s německými ortopedy.

IMG_4896
Foto: Sabina Kvášová

S Astrou za holandskými taháky

Holandsko je domovem burzovního obchodu. Hned ráno jsme si to proto s Astrou namířili na největší květinovou burzu na světě do Aalsmeeru. Na ochozech velkých hal této burzy může člověk nahlédnout nejen pod pokličku burzy s květinami z celého světa, ale hlavně nechat se okouzlit rozmanitostí a barevností květin. Jde o opravdový zážitek! Alergici by se ale měli držet stranou.

Po této potravě „pro oči“ přišel čas dát si také něco dobrého na zub. Holandsko je rájem pro milovníky sýra. Žádný gurmet nesmí minout tradiční trh se sýrem v Alkmaaru, jehož historie spadá až do 17. století. Každý pátek dopoledne se tu sejdou kvalitáři sýra a zhodnotí vlastnosti dovezeného sýra na trhu. Jedná se o jedinečnou podívanou. Celá akce probíhá v kulisách nádherného náměstí, kterému vévodí radnice se zvonkohrou a stará vážírna sýra.

IMG_4871
Foto: Sabina Kvášová

Malebnost holandským menším městům skutečně nechybí. Povědomé názvy měst jako Edam nebo Gouda, které daly jména světoznámým druhům sýrů, nabízejí nejen historicky cenná a romantická náměstí a ulice se starými tradičními domy u vodních kanálů, ale zejména přátelskou atmosféru a kulinářské zážitky.

Holandsko nás přivítalo celkem proměnlivým počasím, rozhodli jsme se proto zastavit přímo v Amsterdamu a ukrýt se v některém ze známých muzeí před nepřízní počasí. Zvolili jsme Rijksmuseum pyšnící se například Noční hlídkou od Rembrandta a Museum Van Gogha obsahující Vincentova nejvýznamnější díla. Je skvělé, že Amsterdam patří ke kosmopolitním městům nabízejících bezpočet kulturních zážitků. Být v Amsterdamu jen jednou, znamená nepoznat ho v celé jeho kráse. V tomto městě totiž při každé návštěvě najdete něco nového. Autem je to z Prahy pravda nějakých 882 kilometrů a 8 hodin cesty. Všem, kteří si rádi střihnou trošku světovějšího espritu, tuto cestu vřele doporučujeme. Procházka podél kanálu Singel a pohled na budovy ze 17. století, kdy Východoindická společnost vládla koloniálnímu obchodu, společně s dekorativními budovami z období secese, jen tak neomrzí. Vždy se dá taková prohlídka zpříjemnit zastávkou v nějaké dobré pivnici… tedy pokud už nikam nejedete autem.

IMG_3432
Foto: Sabina Kvášová

Hned další ráno jsme si to namířili k tulipánovým polím a nejrozsáhlejší tulipánové zahradě na světě Keukenhof. Celý areál se těší obrovské popularitě a návštěvnosti, neboť je otevřený pouze na jaře, kdy tulipány kvetou. Zahrada je mistrně navržena a nasazených 7 milionů tulipánů vytvářejí nezapomenutelnou podívanou.

Keukenhof bývá turisticky, od března do května, doslova v obležení. Parkoviště praská ve švech. V takové situaci jsme uvítali parkovacího asistenta, který byl v Astře zabudován. Po tom, co jsme úspěšně našli zaparkované auto mezi tisíci auty na venkovním parkovišti, jsme byli rádi, že jsme mohli za pomoci zadní kamery parkovacího asistenta autem rychle manévrovat a ujet z této turistické atrakce znovu do přírody. Ostatně na Holandsku je velmi příjemné, že se jde z města velmi rychle dostat do přírody. Rovné panoráma se zelenými poetickými loukami se stády krav a ovcí je pro Holandsko charakteristické.

IMG_5020
Foto: Sabina Kvášová

Co by to ale bylo za holandskou expedici, pokud bychom se s Astrou nepodívali k větrným mlýnům. Jeden z nejzachovalejších komplexů starých mlýnů je k vidění v Zaanse Schans. V této vesničce ze 17. století stojí 6 funkčních mlýnů, které v minulosti vyráběly olej, barevné pigmenty pro malíře nebo zpracovávaly dřevo. Nevýhodou této lokality je její turistická popularita.

S Astrou jsme proto na zpáteční cestě podnikli ještě cestu za mlýny u Kinderdijku, které patří na seznam světového dědictví UNESCO. Na místo jsme dorazili až navečer, a plnými doušky si proto užívali unikátní atmosféru této větrné krajiny s mlýny z 18. století, která působí autenticky a harmonicky zároveň.

IMG_5034
Foto: Sabina Kvášová

Hodnocení Opel Astra ST: cesta bez ztráty kytičky

Na závěr naší tulipánové expedice se nabízí otázka, zda se Astře při našem holandském putování podařilo bodovat bez ztráty kytičky. Po ujetí více než dvou tisíců kilometrů můžeme odpovědně tento rodinný kombík zhodnotit. Jaký je tedy verdikt?

Testovanou jedenáctou generaci modelu Opel Astra s naftovým motorem 1,6 CDTI a výkonem 136 koní jsme prověřili při dlouhé trase do Holandska a zpět. Uspokojila nás jízdními vlastnostmi a nadchla spotřebou.

Pravda, z pohledu hodnocení spotřeby je cesta po Holandsku malým rájem, nikde ani kopeček, rovná krajina, dobré cesty. Kombinovaná spotřeba se po více než 2 000 kilometrech – cestě po holandských městech i německých dálnicích ustálila na hodnotě 5,4 litru. Krásný výsledek. Ovšem i cesta po německých dálnicích a cestování v Čechách její kvality potvrdily. Astra je nejen pohledná, ale i výkonná, komfortní a pohodlná parťačka na cesty.

Cena vstupů:

Vstupné Květinová burza Aalsmeer: 7 €

Vstupné Keukenhof: 16 €

Vstupné mlýny Zaanse Schans, Kinderdijk: 0 €

Vstupné Van Gogh Museum: 17 €

Vstupné Rijksmuseum: 17,5 €

Dálniční poplatky v Německu a Holandsku: 0 €

Cena testovaného modelu:
Opel Astra Sports Tourer 1,6 CDTI (100 kW/6AT) 554 900 Kč

 

 

Sdílet článek:

Více na webu Opel

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018