Popis země

Kypr se nachází na severovýchodním konci Středozemního moře. Rozkládá se 240 km od západního pobřeží po jeho nejvýchodnější cíp a 95 km od severu k jihu.

Historii Kypru je možné vysledovat až do doby neolitu 7,000 před naším letopočtem. Název ostrova v řečtině je Kypros. Ostrovní bohyně Afrodita byla v řečtině známá jako "Kipris".

Kypr stojí na křižovatce tří kontinentů - Evropy, Asie a Afriky a má tak bouřlivou historii. Mykéňané, kteří sem před tisíci lety přinesli svoji civilizaci, založili první řecké kořeny. Kyprem prošlo i mnoho jiných národů včetně Féničanů, Asyřanů, Egypťanů, Peršanů, Římanů, křižáků, Benátčanů, Osmanů a Britů, což vysvětluje neomezený výběr atraktivních míst k vidění: neolitická osídlení, starověké řecké chrámy a divadla, byzantské kostely a kláštery, hrobky a muzea, stejně jako hrady a zámky.

Dva impozantní horské hřebeny působí za rozsáhlou centrální rovinou Mesaoria, jako dramatické jevištní pozadí. Na Kypru se nachází šest hlavních měst - Nikósie, hlavní město, které se nachází ve vnitrozemí ve středu roviny Mesaoria - a 5 pobřežních měst: Limassol, Larnaka, Paphos, Kyrenia a Famagusta. Poslední dvě města, na severu, respektive na východě, nejsou přístupná návštěvníkům, z důvodu turecké okupace v roce 1974.

Kyperský krajina je oplývá nekonečnými kontrasty, od její úrodné centrální roviny po chladná, vínem porostlá podhůří; majestátní cedrová údolí, ve kterých se toulají divocí mufloni; míle a míle písečných pobřeží s osamocenými plážemi, a stovkami vesnic, z nichž každá má své vlastní tradice a kouzlo. A nesmíme opomenout ani množství atraktivních olivovníků a stromů karobu, plantáže citroníků a banánovníků a nekonečnou záplavu vinné révy, která přidává ostrovní krajině na rozmanitosti.

Místní čas

Standardní čas: GMT + 2

Podnebí a teploty

Kypr má typické středomořské podnebí s dlouhými suchými léty od poloviny května do poloviny října a mírnými zimami od prosince do února, které jsou od sebe odděleny krátkým podzimem a jarem.

Léto je obdobím vysokých teplot s oblohou bez mráčku, ale v pobřežních oblastech vytváří příjemnou atmosféru mořský vánek.

Zimy jsou mírné s možnými dešti a sněhem na horách Troodos (obvykle začíná před Vánocemi).

Ostrov Kypr je prozářen sluncem téměř po celý rok. I v prosinci a lednu je zde v průměru šest hodin jasného slunečního svitu denně.

Sportovní a ostatní aktivity

Mezi nejpopulárnější vodní sporty patří: windsurfing, plachtění, vodní lyžování, paragliding, potápění. Oblíbenými pozemními sporty pak jsou pěší turistika, cyklistika, golf, jízda na koni, tenis, lukostřelba a koulení.

Lyžování

Zimní sezóna v pohoří Troodos je od poloviny prosince do konce března. Olymp, nejvyšší vrchol ostrova, se nachází jen 3 km od resortu „Troodos Hill“,  12 km od resortu „Platres Hill“ a přibližně jednu hodinu jízdy od pobřežních měst a oficiálních center Limassol a Paphos. Oficiálním lyžařským centrem je "Sun Valley"; k dispozici jsou sjezdovky pro všechny lyžaře, od těch zkušený po začátečníky. Nejlepším obdobím pro lyžařský zájezd na Kypr je únor a březen.

Další informace jsou k dispozici na následující adrese:

Cyprus Ski Federation & Club

(Kyperská lyžařská federace & klub)

Amfipoleos 21

2025 Strovolos

Nikósie

Tel.: +357 22 449837

Fax: +357 22 449838

e-mail: csf@cyprusski.com

http://www.cyprusski.com

Rybolov

Rybaření na přehradách

Povolení musí být získáno z centrály ministerstva pro rybolov v Nikósii, nebo prostřednictvím okresních poboček ministerstva pro rybolov.

Povolení jsou osobní a jsou vydávána osobám nad 12 let. 21 nádrží na Kypru poskytuje vynikající příležitost pro rybaření po celý rok. Podmínky pro nejlepší úlovky jsou od dubna do prosince.

Další informace:

Department of Fisheries and Marine Research

(Oddělení pro rybolov a námořní výzkum)

101 Vithleem Street

1416 Nikósie

Tel.: +357 22 80 78 68

Fax: +357 22 77 59 55

e-mail: director@dfmr.moa.gov.cy

Internet: http://www.moa.gov.cy

Cyprus Freshwater Angling Association

(Kyperská asociace sladkovodního rybaření)

P.O. Rámeček 20560

1660 Nikósie

Tel.: 96710700

e-mail: info@cyprusffa.com

Internet: http://www.cyprusfaa.com/

Amatérský mořský rybolov

Mezi povolené metody rybolovu patří harpunování (bez potápěcího zařízení), rybolov na udici, vertikální rybaření, nebo trolling dravců (dlouhá přívlač s maximálně sto háčky a až třemi pastmi. Zakázáno je rybaření se sítí a další tzv. komerční metody.

V Kyperských vodách lze běžně ulovit následující druhy ryb: cejn, kanic, kranas, mořský, okoun, atd.

Lov

Lovecká sezóna je otevřená v určitých obdobích roku - listopad až únor a / nebo polovina srpna až konec září), přičemž lov je povolen pouze ve středu a v neděli.

Na Kypru se vyskytuje následující lovná zvěř: zajíc, koroptev, divocí holubi a hrdličky. Další informace jsou k dispozici v kapitole "Omezený či zakázaný dovoz/ vývoz“ a v podkapitole „Vývozní omezení".

Státní svátky

Státní svátky

2015


1. Ledna

Nový rok

6. Ledna

Tři králové

23. Března

Zelené pondělí

25. Března

Řecký národní den

1. Dubna

Řecko kyperský národní den

10. Dubna

Řecký pravoslavný Velký pátek

13. Dubna

Řecké pravoslavné Velikonoční pondělí

1. Května

Svátek práce

1. Června

Letnice - "Kataklysmos" (Festival potopy)

15. Srpna

Nanebevzetí

1. Října

Kyperský Den nezávislosti

28. Října

Řecký národní den (OXI den)

24. - 26. Prosince

Vánoce

Během svátků jsou zavřené veškeré veřejné úřady, soukromé podniky, banky a obchody, nicméně některé obchody a určité úřady jsou otevřené v turistických letoviscích a pobřežních oblastech.

V turecké části ostrova jsou dodržované turecké muslimské svátky.

Celní úřady v přístavech zůstávají pro odbavení zavazadel cestujících otevřené i o svátcích.

Školní prázdniny

2014/2015


Školní rok

8. Září 2014 - 17. Června 2015 (primární)

10. Září 2014 - konec Května / začátek Června 2015 (sekundární)

Vánoční

23. Prosince - 6. Ledna

Jarní / Velikonoční

6. - 19. Dubna

Letní

18. Června - 11. Září (primární)

1. Července - 31. Srpna (sekundární)

Kalendář hlavních událostí

Kypr je zemí, kde se 20. století stále setkává s historií a kde se tak člověk může těšit ze zvyků, festivalů a náboženských veletrhů, jejichž počátky sahají do starověku, stejně jako představení moderního tance a divadla a dalších uměleckých forem, které i nadále vzkvétají na ostrově.

Níže jsou uvedeny některé z hlavních událostí:

6. Ledna

Tři králové jsou jednou z nejvýznamnějších řeckých pravoslavných církevních oslav roku. Tento svátek je rovněž znám jako svátek světla - "Phota". Zvláštní oslava se koná ve všech přímořských městech.

27. Února - 2. Března 2014

Sunshine Cup - mezinárodní závody na horských kolech

3. Března 2014

Zelené pondělí: i když se jedná o první den postní doby, je to den veselí, smíchu, legračních převleků a vegetariánských pikniků v přírodě.

Březen

Karneval "Apokreo" - slavnosti ve všech městech: První týden je nazýván týdnem masa, druhý týden pak týdnem sýra. Poslední neděle v týdnu sýra je hlavním dnem karnevalu – konají se oslavy a lidé se shromažďují na hostinu – zpívají satirické písně a hrají hry. Mnoho z obyvatel nosí masky a maškarní kostýmy. Největší oslavy se pořádají každoročně ve městě Limassol.

25. Března

Řecký národní den: průvody studentů, skautů a dalších skupin v dopoledních hodinách. Události jako jsou řecké tance a atletická setkání v odpoledních hodinách.

1. Dubna

Řecko-kyperský Národní den: výročí revoluce Kypřanů a boje za jejich nezávislost, slaví se vzpomínkovou bohoslužbu v dopoledních hodinách a rekonstrukcí bitvy na stadionu GSP v odpoledních hodinách, následují kyperské a řecké lidové tance.

Duben

Průvod Agios Lazaros Icon - Larnaka: jako vzpomínka na Lazara (Agios Lazaros), patrona a prvního biskupa města Larnaka, jsou pořádány speciální masové bohoslužby, následuje impozantní průvod.

Duben

Hudební neděle pořádané C.T.O., v Larnace, Agios Tychonas (Limassol) a Paphosu.

Duben

Řecké pravoslavné Velikonoční svátky: Velikonoce, největší řecké ortodoxní náboženské svátky, se slaví na Kypru s velkou vážností, a celý svatý týden je tak ve znamení zvyků a tradic.

Května

Anthestiria (Festivaly květin): květinové přehlídky a další akce v různých městech jsou organizovány na oslavu jara.

9. Června 2014

Kataklysmos (Festival povodní): probíhá ve všech přímořských městech a letoviscích. Oslavy zahrnují různé hry, představení lidových tanců, závody lodí, plavecké soutěže a populární písně. Nejpopulárnějším zvykem vylévání vody na sebe sama - to symbolizuje očistu těla i duše.

21. Června

Letní rovnodennost, Starověké město Amathus, Svatyně Apollóna Svatyně Afrodity

1. - 31. Července

Letní Festival – Larnaka: koncerty pod širým nebem na nádvoří středověké tvrze a také v amfiteátru Pattichion. Představení zahrnují národní a mezinárodní talenty ze světa tance, divadla a hudby.

Srpen

Festival starověkého řeckého dramatu, festivaly Vesnice Paphos, různé lokality. Letní slavnosti s živou hudbou, tradičními tanci, jídlem a vínem.

Konec srpna - Září

Festival vína – Limassol: každoroční vinobraní. Rauty a ochutnávka vína.

Září - Říjen

Festival Kypria. Festival zahrnuje balet, operu, výtvarné umění, divadlo a hudbu. Různé města.

6. - 8. Září 2014

Paphos Aphrodite Festival (open-air opera)

1. Října

Kyperský Den nezávislosti

Říjen

Révové festivaly / Veletrhy, různé lokality

Listopad - Prosinec

Kulturní Zima - Agia Napa

Prosinec

Vánoční koncerty - Nikósie, Paphos, Larnaka

Adresa pro další informace:

 

Cyprus Tourism Organisation

(Kyperská organizace turismu)

Leoforos Lemesou 19

Aglantzia

Lefosia (Nikósie)

2112 Kyperský

Tel.: +357 22 69 11 00

Fax: +357 22 33 16 44/33 46 96

e-mail: cytour@visitcyprus.com

Praktické informace

Otevírací doby

Běžné otevírací doby v hlavních městech jsou:

Banky

 

Pondělí až pátek: 08.30 - 13.30 hodin

V zimě (říjen - duben) jsou banky také otevřené v pondělí odpoledne mezi 15.15 a 16.45 hodin.

Některé banky jsou pro devizové operace otevřené také odpoledne mezi 15.30 a 17.30 hodin

Pošty

 

Okresní Pošty (Nikósie, Larnaka, Limassol a Paphos):

Pondělí až pátek: 07.30 - 17.30 hodin

Další pošty:

Pondělí až pátek: 08.00 - 15.00 hodin

Obchody

 

Léto - od 1. dubna do 31. října:

Pondělí, úterý, čtvrtek: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 20.30 hodin

Středa: 08.00 - 14.00 hodin

Pátek: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 21.30 hodin

Sobota: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 17.001 hodin

Od 15. června do 31. srpna jsou obchody zavřené v odpoledních hodinách - 14.00 - 17.00 hodin.

Zima - od 1. listopadu do 31. března:

Pondělí, úterý, čtvrtek: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 19.00 hodin

Středa: 08.00 - 14.00 hodin

Pátek: 08.00 - 14.00 hodin a 14.00 - 20.00 hodin

Sobota: 08.00 - 15.00 hodin

V období před Vánocemi a Velikonocemi jsou obchody obvykle otevřené do pozdních večerních hodin.

Supermarkety

 

V turistických oblastech zůstávají supermarkety otevřené do pozdních večerních hodin a v neděli po celý den.

Muzea

 

Kyperské Archeologické muzeum v Nikósii je otevřeno následovně:

Pondělí: zavřeno

Úterý až pátek: 08.00 - 16.00 hodin

Sobota: 09.00 - 16.00 hodin

Neděle: 10.00 - 13.00 hodin

Otevírací hodiny dalších muzeí jsou publikovány v informačních brožurách C.T.O..

Telefonní sítě

Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00

Kód země: 357

Rozcestník dotazy - Kypr: 118 92 - Cyta

Rozcestník dotazy - mezinárodní: 118 94 - Cyta

Všechny veřejné telefony a telefonní automaty lze použít pro vnitrostátní a mezinárodní hovory.

Telefonní karty lze zakoupit v bankách, na poštách, v obchodech se suvenýry, ve stáncích a turistických kancelářích.

Čísla tísňových linek

Ambulance: 199, 112

Hasiči: 199, 112

Policie: 199, 112

Poštovní služby

---

Váhy a míry

Na Kypru se používá se metrický systém.

Elektřina

Napětí: 240 V AC, 50 Hz

Typ zástrčky: 3 hranaté kolíky

Různé

Prodej alkoholu

Zákonný věk pro nákup a konzumaci alkoholu je 18 let.

Kouření

Kouření je zakázáno ve všech veřejných budovách, včetně barů, restaurací a nočních klubů, stejně jako ve veřejné dopravě a soukromých automobilech s cestujícími mladšími 16-ti let.

Spropitné

 

Poplatek za služby se přidává ke všem účtů v restauracích. Zákazník ovšem může zaokrouhlit částku na účtu, na důkaz své spokojenosti.

Ztp/p

Parkování

Veškeré informace, týkající se zařízení pro tělesně postižené řidiče jsou k dispozici v kapitole “Pravidla parkování“.

Adresa pro další informace

Ministerstvo práce a sociálního pojištění má zvláštní oddělení zabývající se pouze potřebami osob se zdravotním postižením:

Department for Social Inclusion of Persons with Disabilities

(Odbor pro sociální začleňování osob se zdravotním postižením)

67 Arch. Makarios III Ave, Latsia

1430 Nikósie

Tel.: 022 815 015

e-mail: info@dsid.mlsi.gov.cy

internet: http://www.mlsi.gov.cy/dsid

Cestovní ruch

Existuje mnoho různých definic udržitelného cestovního ruchu.

Pro udržitelný cestovní ruch je třeba vzít v úvahu 4 klíčové prvky: klima, životní prostředí, hospodářství a kulturní dědictví. A zároveň musí cestovní ruch přispívat k místnímu hospodářství prostřednictvím vytváření pracovních míst a rozvojem regionálních služeb. Udržitelný cestovní ruch také podporuje ochranu v regionálních přírodních ekosystémech a respektuje místní kulturu. 

Pro více informací o udržitelném cestovním ruchu na Kypru jsme poskytli některé odkazy na turistická střediska, organizace a programy, které podporují trvale udržitelný cestovní ruch.

http://www.moa.gov.cy/

http://csti-cyprus.org/

Program Modrá vlajka

Modrá vlajka je výhradní ekoznačkou udělenou více než 3850 plážím a přístavům ve 48 zemích po celé Evropě, Jižní Africe, Maroku, Tunisku, na Novém Zélandu, v Kanadě, Brazílii a Karibiku.

http://www.blueflag.org/


Pláže

Přístavy

Kypr

57

0

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018