Zdroj: Veronika Petrů

Udržitelná stopa elektromobility

21. 3. 2024

Proč se rozhodujeme pro nákup elektrického automobilu? Každý z nás má trochu odlišné důvody. Hlavním motivem v době, kdy je pořizovací cena elektromobilu vyšší než cena auta se spalovacím motorem, je s velkou pravděpodobností touha něco udělat pro životní prostředí a pro naše potomky.

Touha chovat se odpovědně a udržitelně je stejná jako ta, která nás motivuje k třídění odpadu a snaze minimalizovat jeho produkci. O udržitelnosti se hodně mluví. Kolik se pro ni skutečně dělá? Věnujete pozornost tomu, co nakupujete?

Byly hlasy po kvalitních a opravitelných produktech vyslyšeny? Ano, výjimky existují.

Unknown-2-1
Zdroj: wallbox od české firmy IONT Tech

Jsou firmy, kterým na udržitelnosti záleží. Vyrábějí kvalitní produkty s dlouhou životností, s využitím recyklovaných materiálů, odolné, s možností opravy nebo modifikace v případě změny potřeb.

Výjimkou nejsou ani wallboxy – nabíjecí stanice právě pro elektromobily. Při jejich výběru by měla být zohledněna i udržitelnost.

Na co se zaměřit při nákupu, pokud chceme podpořit naši zelenou snahu o udržitelnější způsob života?

sto výroby

To, kde nabíječka vznikla, je spojeno s uhlíkovou stopou. Kolik paliva a energie bylo potřeba na transport, aby se nabíječka dostala až k vám domů?

Putovala z Asie přes distributora, který ji opatřil českým návodem a zabalil do nové barevné krabice, nebo ji vyrobili lidé ve stejné zemi, na stejném kontinentě?

honda e veronika petrů
Zdroj: Veronika Petrů

Materiál

Hojně využívané plasty jsou prakticky od počátku odsouzeny v nejlepším případě k likvidaci ve spalovně.

Oproti tomu kov, který provází lidstvo tisíce let, lze opakovaně využít ve stejné kvalitě. Tomu říkáme, že jde o cirkulární materiál. Podobně je na tom sklo. Plast přirozeně nemá stejnou odolnost jako kov.

Snad každý z nás se setkal s tím, že si pořídil novou věc, která byla od prvního dne poškozená, protože plastová část nepřežila v pořádku transport, přitom jsme ji ani nezačali používat.

U nabíjecí stanice je důležitá mechanická odolnost. Mnohdy vystavená UV záření, mrazu, ne vždy šetrnému zacházení. Při poškození ztrácí voděodolnost a jako elektrické zařízení je tak prakticky na vyhození.

Unknown-1
Zdroj: wallbox od české firmy IONT Tech

Oprava – úprava

Naši předkové byli zvyklí věci opravit, aby bylo možné je znovu používat. Mnoho z nich funguje dodnes.

Z komerčních důvodů je výhodnější, pokud se produkt nedá opravit či upgradovat. Je neopravitelný výrobek s omezenou životností to, co opravdu chceme?

Pokud je pro nás udržitelnost důležitá, věnujme prosím pozornost i nákupu domácí nabíječky.

I v Česku jsou výrobci nabíječek, kteří respektují filozofii udržitelnosti a vyrábějí nabíjecí stanice s maximálním využitím cirkulárních materiálů, které se dají opravit, doplnit, rozšířit v závislosti na různých potřebách.

Jedním z nich je například IONT tech z Klášterce nad Ohří.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018