Zdroj: archiv webu

Povinné přezutí na zimní pneu

1. 11. 2023

Kalendář hlásí 1. listopadu. Od teď až do 31. března je třeba podle zákona mít své auto přezuté na zimních pneumatikách. Nepodceňujte včasnou výměnu pneumatik, která zaručí bezpečnost na cestách. S přezutím pneumatik byste tedy rozhodně neměli čekat až na první sníh nebo první mrazy.

Zákon říká, že zimní pneu jsou povinné, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo může-li řidič vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy tyto souvislé vrstvy mohou na silnici vyskytovat.

Myslete na bezpečnost sebe a svých blízkých, které v autě vozíte. Jezdit v zimním počasí na letních pneumatikách je riskantní nejen kvůli pokutě, ale především ohrožujete na životě posádku svého auta i další účastníky provozu.

Continental_Co_znamenaji_napisy_na_pneumatice (1)

Zdroj: archiv webu

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči v blokovém řízení uložit pokutu do 2 000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávněni zakázat řidiči další jízdu.

Problémy můžou nastat také v otázce krytí způsobených škod při nehodě, které vám pojišťovna v případě nepřezutých nebo sjetých pneumatik zpravidla neproplatí.

Zákon také definuje minimální hloubku dezénu zimních pneumatik, která musí být minimálně 4 mm.

Sedm stupňů rozhoduje

pneu

foto: Žena v autě.cz

Možná si říkáte, že přezouvání z letních pneumatik na zimní je zbytečné, ale opak je pravdou. Zimní pneumatiky mají oproti letním jinou směs a drážkování. Směs zimních pneumatik je přizpůsobená chladným teplotám a pod 7 °C netvrdne.

Letní směs je naopak přizpůsobená vyšším teplotám nad 7 °C. Díky tomu zimní pneumatiky disponují mnohem větší trakcí na sněhu a ledu než i ty nejlepší letní pneumatiky. Zimní pneumatiky jsou podle zákona označované piktogramem zobrazujícím špičatou horu a vločku.

Pokud již vlastníte svou sadu zimních pneumatik, můžete s autem zajet do nejbližšího autoservisu, kde vám pneumatiky vymění.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018