Zdroj: fotobanka automobilky Seat

Cesta autem z porodnice

15. 4. 2021

Nastávající maminky řeší spoustu věcí. Mezi nimi i výběr ideálního kočárku nebo autosedačky. Na bezpečnou cestu autem by rozhodně neměly zapomínat. Přečtěte si následujících sedm bodů, které jsou pro bezpečnou přepravu novorozence klíčové.

Rada první: Plánujte dopředu 

Především pro prvorodiče je plánování dopředu zásadní, aby se zabránilo chybám. Pečlivě si přečtěte návod k použití dětské sedačky a naučte se ji ve vozidle správně připevnit.

Postup je většinou jednoduchý, ale podle Javiera Luzóna, který nese odpovědnost za vývoj bezpečnosti vozidel společnosti SEAT, „budete-li to odkládat až na poslední den, může se stát, že bez informací se v nervově vypjaté situace stane i z jednoduchých úkonů velká výzva pro opravdové inženýry“.

A správné použití zádržného systému pro novorozence je životně důležité. Podle ministerstva dopravy se tím snižuje riziko úmrtí při nehodě o 75 % a poranění o 90 %.

Rada druhá: Vhodná dětská sedačka 

Dětská sedačka, kterou budete používat, musí mít doklad o homologaci. Dětské sedačky jsou rozděleny do kategorií podle hmotnosti a výšky dítěte. Jeho věk není v tomto ohledu rozhodující. V případě novorozenců byste měli používat dětské sedačky skupiny 0 nebo 0+. Sedačky skupiny 0 lze používat pro kojence s hmotností až 10 kg, zatímco skupina 0+ je vhodná pro malé děti o hmotnosti až 13 kg. Používání přenosných košíků nebo lůžek pro malé děti se nedoporučuje a ve většině evropských zemí je dokonce zakázáno.

Zdroj: fotobanka automobilky Seat

Rada třetí: Vždy na zadních sedadlech 

Zadní sedadla vozu jsou nejbezpečnějším místem, a proto by novorozenci měli cestovat právě zde.

Javier upozorňuje, že „nikdy není dobrým nápadem umístit novorozence na přední sedadlo spolujezdce, abychom nad ním měli snadný dohled“.

Sedadlo spolujezdce vpředu lze používat jen výjimečně, například při obsazených zadních sedadlech dalšími dětmi. V tomto případě dbejte na to, abyste deaktivovali airbag.

Rada čtvrtá: Umístění proti směru jízdy

Zádržné systémy této kategorie jsou koncipovány pro umístění proti směru jízdy, protože „krční svaly novorozence nejsou ještě zcela vyvinuty“, jak vysvětluje Javier.

Rada pátá: Zajištění sedačky je zásadní 

Studie zveřejněná lékařskou univerzitou v Oregonu (Oregon Health & Science University) uvádí, že 95 % rodičů při montáži dětské sedačky nějakým způsobem chybuje a většina těchto chyb je závažného charakteru. Největší chyby se týkají zajištění dětské sedačky a použití bezpečnostních pásů. Proto je důležité si velmi pečlivě přečíst návod k obsluze.

Jednoduchou, praktickou metodou je systém ISOFIX. Pokud jej nemáte, „dbejte na to, aby byl tříbodový bezpečnostní pás umístěn podle pokynů výrobce, spodní příčná část vpředu a diagonální horní část vzadu“, říká Javier.

A nezapomeňte, že madlo pro přenášení dětské sedačky je také bezpečnostním prvkem a musí být před jízdou přemístěno do správné polohy.

Zdroj: fotobanka automobilky Seat

Rada šestá: Bezpečnostní pásy musejí být napnuté

Dítě by nemělo mít na sobě žádné zbytečné vrstvy oblečení, aby bezpečnostní pásy dobře přiléhaly k jeho tělu. Bezpečnostní pásy dostatečně přitáhněte a jejich správné napnutí vyzkoušejte.

Rada sedmá: Volně položené předměty jsou potenciálně nebezpečné

Zavazadla nebo jiné předměty, odložené na zadních sedadlech či vodorovném krytu zavazadlového prostoru, budou v případě náhlého brzdění nebo kolize vrženy setrvačností dopředu. Tím by mohlo dojít k poranění dítěte nebo jiného cestujícího. Dbejte tedy na to, aby bylo všechno bezpečně uloženo v zavazadlovém prostoru.

Zdroj: fotobanka automobilky Seat
Sdílet článek:

Více na webu Seat

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018