Zdroj: archiv webu

Bezpečně na jarní prázdniny

30. 1. 2016

Znát to budou hlavně rodiče dětí školkou či školou povinných. Ještě jste se nevzpamatovali z Vánoc a už řešíte jarní prázdniny. První týdenní prázdniny letošního roku jsou plovoucí – liší se podle jednotlivých okresů – od 1. února do 13. března. Podle cestovních kanceláří tráví Češi jarní prázdniny nejraději lyžováním. Výběr lyžařské destinace záleží hodně na počasí. Pokud je mírná zima a je riziko nedostatku sněhu na českých horách, volí raději zájezdy do zahraničních středisek – rakouských nebo italských Alp nebo na Slovensko. A většina Čechů na tuto zimní dovolenou vyráží autem. S čím je potřeba počítat?

SLOVENSKO
S povinností používat zimní pneumatiky (typ M + S) je to pro osobní vozidla obdobné jako u nás – pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu – bez omezení datem. Pozor, na Slovensku jsou benevolentnější co se hloubky dezénu týče – stačí 3 mm. Pro cestu na Slovensko si zkontrolujte povinnou výbavu – určitě tam musí být výstražný trojúhelník i lékárnička. Reflexní vestu musíte použít vždy, pokud mimo obec opouštíte vozidlo.
Desetidenní dálniční známka vás vyjde na 10 Euro. A novinka od 1. ledna – slovenskou elektronickou dálniční známku můžete před cestou koupit i z pohodlí domova přes internet! Odpadne tak její složité shánění na čerpacích stanicích poblíž hranic.

RAKOUSKO
Zimní pneumatiky musíte mít, pokud jedete po zasněžené silnici v období od 1.listopadu do 15. dubna. A pokud zimní podmínky na cestách trvají – pak i mimo toto období. Minimální hloubka dezénu je stejná jako u nás – 4 mm. Při opravdu nepříznivých klimatických podmínkách jsou vyžadovány sněhové řetězy.
Před cestou do Rakouska zkontrolujte výstražný trojúhelník, lékárničku i reflexní vesty, které potřebujete pro všechny pasažéry. To vše je povinné. Desetidenní dálniční známka je o něco levnější než slovenská – 8,8 Euro.

ITÁLIE
V Itálii není celoplošné používání zimních pneumatik povinné. Jejich použití i využití sněhových řetězů si řeší jednotlivé provincie vlastním právním předpisem. Jsou regiony, kde je zimní vybavení povinné už od poloviny října. Se zimními pneumatikami určitě chybu neuděláte – vesměs platí jejich použití od poloviny října do poloviny dubna. Použití zimní výbavy upravují v Itálii speciální dopravní značky.
Povinná výbava obdobná jako v ostatních zemích – výstražný trojúhelník a reflexní vesta pro všechny cestující. Osobní auta mají povinnost celodenního svícení v tunelech a na dálnicích.
Jednotnou dálniční známku v Itálii nehledejte. Platí se mýtné za použití dálnice – obecně zhruba 6 Euro za ujetých 100 km.

NEMĚCKO
V Německu žádný právní předpis, který výslovně upravuje používání zimních pneumatik nemají. Ale – jejich vozidla musí být vozidla vybavena v souladu s klimatickými podmínkami Doporučená hloubka dezénu pneumatik je 4 mm, minimální hloubka dle legislativy je 1,6 mm. V horských oblastech, za zimních povětrnostních podmínek, je požadavek na použití sněhových řetězů uveden dopravním značením. Maximální rychlost se sněhovými řetězy je 50 km/h.
K povinné výbavě v Německu patří výstražný trojúhelník a lékárnička. Povinné denní svícení platí jen pro motocykly a mopedy. U osobních aut jen v případě jízdy v tunelu.
Dálnice zůstávají v Německu pro osobní automobily stále bez poplatku i v letošním roce.

Všem řidičům, kteří se na jarní prázdniny chystají vozem, doporučujeme nepodcenit přípravu. Zkontrolujte nejen stav, ale i hloubku dezénu zimních pneumatik. Prověřte tlak pneumatik, případně jej dohustěte na doporučený. Zkontrolujte provozní náplně – brzdová a chladící kapalina, kapalina do ostřikovačů. Důležité je dobře vidět, neopomeňte ani stěrače a kontrolu jejich funkčnosti. V zimě dostává zabrat i autobaterie – pokud o ní máte pochybnosti, raději ji nechejte proměřit, případně vyměnit. Zaměřte se i na povinnou výbavu. A doplňte ji i o další zimní doplňky typu: sněhové řetězy, škrabka skla, rozmrazovač zámků nebo metlička na ometání sněhu.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018