Zdroj: fotobanka automobilky BMW

Zlaté BMW i8 a BMW i3 STARLIGHT Edition

20. 6. 2018

Auto jako opravdový klenot? Automobilka BMW tento týden uvedla před zraky českých novinářů exkluzivní sběratelskou edici modelů BMW i8 a BMW i3 STARGLIGHT Edition, které jsou na světě pouze po jednom kuse. Jedinečnost edice STARLIGHT, připomínající svítící hvězdy noční oblohy, spočívá v použití zlatého prachu s ryzostí téměř 24 karátů, kterým je originálně vyvinutou metodou pokryta polovina obou vozů. Jedinečný projekt se povedl realizovat týmu Jany Dvořákové, manažerky BMW i ve spolupráci s designérem Zoltánem Matuškou a lakýrníkem Miroslavem Špičákem.

„Z tohoto projektu mám obrovskou radost. Přípravy zabraly 9 měsíců. Tímto projektem jsme chtěli podtrhnout unikátnost obou modelů. Vedle všech přírodních materiálů používaných při výrobě vozidel je 24karátové zlato prvkem, který povýší obě vozidla v opravdový klenot,“ říká Jana Dvořáková, manažerka BMW i. Kolik 24karátového zlata bylo při lakování na oba vozy spotřebováno, automobilka tají. Tuto informaci se dozví až majitel vozu, který si model s cenovkou kolem 10 000 000 Kč zakoupí do své sbírky.

Zdroj: fotobanka automobilky BMW

V rámci přípravy modelů BMW i8 a BMW i3 STARLIGHT Edition bylo potřeba vyvinout speciální proces nanášení zlata, který vytvoří plynulý přechod do původní barvy vozů. Použité zlato od společnosti Liebscher Blattgold GmbH má v podobě zlatého prachu ryzost 23,75 karátu (maximum pro danou konzistenci). Oba vozy jsou pokryty čtyřmi vrstvami zlata, z toho poslední čtvrtá vrstva tvořící strukturu je nanesena speciální ruční metodou. Pro dosažení vizuální hloubky povrchu jsou vozy lakovány šesti vrstvami originálního laku BMW ColorSystem. Celý proces úpravy podléhal přísným technologickým postupům.

Zdroj: fotobanka automobilky BMW

Zlato je použité také na vybraných prvcích interiéru, mezi nimiž dominují především výdechy ventilace, středový panel nebo kroužek loga na volantu a prahové lišty, nesoucí navíc název edice. Uvnitř obou vozů je umístěna plaketa s nápisem „STARLIGHT Edition one of one“, který značí mimořádnou exkluzivitu těchto vozů. Zlato použité u BMW i8 a BMW i3 STARGLIGHT Edition doplňuje další exkluzivní materiály, z nichž jsou tyto vozy vyrobené. Připomeňme například karbon tvořící jejich nosné struktury, hliníkové slitiny, ale také bombajské konopí, eukalyptové dřevo, výtažky z olivových listů nebo ovčí vlnu.

Vozy BMW i8 a BMW i3 STARGLIGHT Edition můžete spatřit od dneška v pražském showroomu společnosti Invelt a pak od 4. do 5. července na Karlovarském filmovém festivalu. Exkluzivní česká edice „zlatých“ vozů BMW i bude vydražena na dobročinné účely nadace Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Sdílet článek:

Více na webu BMW

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018