Zdroj: archiv webu

Cestomilové radí, jak se připravit na cestu autem do Francie

25. 6. 2016

Francii autem projeli křížem krážem a až na pár drobností je cestování touto zemí ve voze úplnou pohádkou. Krásně udržované cesty, ohleduplní řidiči, dostatek odpočinkových míst a jasná značení dělají z Francie ráj motoristů. 

Cestou necestou, nejrychleji po dálnici, za zážitky po místních cestách

Dálnice jsou sice zpoplatněné, ale za tu kvalitu si kde kdo rád připlatí. Můžete sice využít bezplatné a neméně kvalitní cesty, které dálnice paralelně lemují, ale zejména pro dlouhé přesuny jednoznačně doporučujeme využít právě dálnice. Až na jednu výjimku a tou je období letních prázdnin. Tisíce Francouzů se v té době přesouvá do prázdninových letovisek a na cestě je to znát. Pokud nespěcháte a nemusíte zdolávat dlouhé vzdálenosti, vydejte se po místních silnicích. Často se už sama cesta stane zážitkem a poznáte mnoho krás Francie, které by vám na dálnici unikly.

Foto: archiv webu

Označení, značky, občerstvení

Dálniční značení je skvěle provedené a nemusíte se obávat, že někde zbloudíte. I na vedlejších cestách jsou hlavní směry vždy dobře vyznačeny a na důležité pamětihodnosti a památky vás upozorní hnědé ukazatele podél cest. Jenom pozor na odlišnost barevného značení dálnic a vedlejších silnic. V České republice se dálnice značí zeleně, ve Francii používají modré ukazatele s číslem dálnice. Pro nižší kategorie se pak používá právě ono značení zelené. Cestujete-li po dálnici, vždy jsou pečlivě označená odpočívadla a velké motoresty, kde se nachází občerstvení, restaurace, toalety, často také sprchy, které jsou za malý poplatek. Toalety podél dálnic ve Francii jsou vždy zdarma.

Foto: archiv webu

 Je libo zapůjčení vozu?

Pokud do Francie přicestujete letadlem, není nic jednoduššího než si na místě pronajmout automobil,. Na každém letišti se nachází hned několik autopůjčoven. Dokonce i na těch nejmenších regionálních letištích se minimálně jedna půjčovna nalézá. Přijedete-li vlakem, autopůjčovnu najdete vždy u velkých nádraží. Rezervaci auta doporučujme provést vždy předem přes internet. Budete tak mít jistotu, že vybraný vůz na vás již čeká a i cena bude daleko příznivější. Vůz si samozřejmě můžete půjčit i bez předchozí rezervace, ovšem pozor v hlavní sezoně! Nabídka volných vozů může být velmi malá a ceny dost vysoké.

Při vyzvednutí automobilu budete požádáni o předložení platební karty na jméno řidiče. Na této kartě vám bude po dobu zapůjčení vozu zablokována předem avizovaná částka. Většinou to bývá suma ve výši 400 EUR, v případě vozů pro 9 osob se částka pohybuje nad 1000 EUR. Ujistěte se, že máte na kartě dostatečnou částku a limit pro platby správně nastaven, aby autopůjčovna mohla provést blokaci. Pokud nebude Vaše karta k dispozici, může se stát, že vám nebude vůz vydán a navíc vám nevrátí ani zaplacenou částku za pronájem. Při vyzvednutí vozu budete rovněž požádáni o doklad totožnosti a řidičský průkaz, nejlépe novějšího data vydání, který má již mezinárodní platnost. Většinou bývá vyžadován i minimální věk řidiče, často 21 let, je-li vám méně, auto nedostanete k dispozici.

landscape-1051182_1280
Foto: archiv webu

Jak je to s parkováním?

Většina parkovišť je zpoplatněna. Často jsou parkovací místa podél silnic modře ohraničena a navíc popsána slovem payant – což znamená placené.  S výjimkou Paříže jsou ceny za parkování ve Francii rozumné. Na parkovišti najdete vždy parkovací automat, platit lze však i za pomoci mobilního telefonu. Často se v parkovacím automatu zadává poznávací značka auta, která je po vytištění uvedena na parkovacím lístku. Budete-li cestovat autem s českou poznávací značkou, dodržujte poctivě pravidla parkování, občas se místní policisté s oblibou zaměřují na vozy s cizí SPZ a pilně pokutují.

Francouzské vozy uvidíte velmi často parkovat na nejneuvěřitelnějších místech (kruhové objezdy nejsou výjimkou), ale protože jsou místní, policie si toho ani nevšimne a to i když vůz stojí například na přechodu pro chodce a blokuje jim cestu. Ve velkých městech se nachází parkovací plochy často v podzemních prostorách. Vjezdy do těchto parkovišť jsou dobře značené a navíc jsou tato místa pod dohledem kamer. Hotely a ubytovací podniky většinou disponují vlastním parkovištěm. Ve valné většině jsou zdarma, někdy je vyžadována rezervace místa předem při objednávce ubytování.

Foto: archiv webu

 Jací jsou Francouzi řidiči?

Řídíte-li ve velkých městech, kontrolujte častěji zpětná zrcátka. Motorky se s oblibou proplétají mezi auty stojícími v kolonách. Doporučujeme vždy zachovat po bocích koridor pro motorkáře, aby váš vůz nedošel úhony od splašených řidičů jednostopých vozidel. Přestože se někdy může zdát styl jízdy francouzských řidičů příliš rychlý a překotný, jsou vždy ve střehu. Najíždíte-li na dálnici přípojným pruhem, reagují velmi zdvořile a uhnou do dalšího pruhu, abyste se mohli plynule zařadit. V zácpách, které jsou každodenní záležitostí větších měst, se nesmíte bát být trochu průbojnější. Řiďte se heslem, kdo se bojí, nikam nedojede. Jakmile spatříte sebemenší skulinku mezi vozy, ihned naznačte směr a pomalu začněte najíždět, systémem pomalého nátlaku se dostanete všude, jen se neobávat. Ostatní řidiči vás pustí a vy příště oplatíte stejnou mincí někomu dalšímu. Na místních cestách jezdí Francouzi  přiměřenou rychlostí, navíc jsou opravdu velice ohleduplní.

Nebojte se tedy vyrazit do Francie na dovolenou a užit si pohodovou jízdu!

 

 

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018