Zdroj: shutterstock

Češi na cestách

14. 6. 2024

Češi často využívají hromadnou dopravu a ve srovnání s ostatními evropskými státy vlastní méně aut. Za dopravu a pojištění platíme méně než v ostatních zemích EU. Tato překvapivá statistika vzešla z průzkumu MOBILITY BAROMETR od Europ Assistance.

Podle průzkumu zůstávají nejrozšířenějšími prostředky mobility mezi Evropany chůze, osobní automobily a veřejná doprava. V České republice používáme častěji než jinde veřejnou dopravu, méně často zato vlastníme osobní automobily.

smacap_Bright
BMW Z4 sDrive30i

Osobní automobily vlastní zhruba tři čtvrtiny domácností, o deset procent méně, než je průměr EU,” uvedl Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel společnosti Europ Assistance.

“Na druhé straně jezdíme častěji hromadnou dopravou. V pracovních dnech ji používají dvě třetiny obyvatel, zatímco v jiných zemích EU přibližně polovina.”   

Dojezdové vzdálenosti do zaměstnání nebo do školy jsou podobné jako v dalších zemích. Průměrné měsíční náklady na osobní a veřejnou dopravu patří u nás k nejnižším, menší jsou pouze ve Španělsku.

Více než dvakrát nižší než průměr jsou u nás i roční náklady na pojištění automobilu. “Za pojištění vozu platíme méně než polovinu toho co v jiných zemích a čtyřikrát méně než například v Rakousku,” prohlásil Tomáš Chaloupka, vedoucí Europ Assistance pro B2C.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018