foto Mercedes-Benz

TOP ŘIDIČKY PODLE SLÁVKY NEJEDLÉ

3. 7. 2024

Která žena historicky nejvíce ovlivnila motorismus? Naše čtenářka a lektorka kondičních jízd Slávka Nejedlá má jasno. Jízda Berty Benzové byla inspirující pro mnoho žen i mužů. Koho dalšího rozhodně nevynechat? Pokračujeme další kapitolou z právě vydané knihy Průvodce řidičky aneb Jezdím dobře, jezdím ráda.

junkova
foto: Eliška Junková

Další slavnou a na svou dobu odvážnou ženou byla Eliška Junková, která se narodila v roce 1900 jako Alžběta Pospíšilová. Byla českou automobilovou závodnicí a závodila na vozech Bugatti.

Nejdřív jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a později i sama. Ve dvacátých letech byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže.

Jejím největším úspěchem bylo páté místo v závodě Targa Florio v sicilských horách. Po příjezdu domů byla označována za královnu volantu.

Mezinárodní závod Zbraslav–Jíloviště vyhrála v roce 1926 jako absolutní vítězka a stala se tak první ženou na světě, které se to povedlo.

Rok 1928 přinesl ale Elišce Junkové i velkou ránu v podobě manželova úmrtí. K tomu došlo v červenci, během Velké ceny Německa, kde o rok dříve sama triumfovala. Na rozměklém asfaltu dostal manželův vůz smyk. Při nehodě byl vymrštěn z vozu a hlavou narazil do skály, o níž si prorazil lebku. Eliška po manželově smrti svou závodní kariéru ukončila, ale dál se věnovala organizační práci v motoristickém sportu.

A teď už se přesuneme do současnosti a k mému výběru dalších výjimečných řidiček. Nejde tedy o nějaký oficiální žebříček, ale o řidičky, které mě osobně hodně zaujaly.

259849875_307371274722914_5460520752841019393_n Velký
foto: Archiv Olgy Roučkové

Mezi výjimečné řidičky nebo dobrodružky právem patři Olga Roučková, která jela a dokončila Dakar na čtyřkolce a rok nato uspěla i v bugině.

Dál do mého výběru patří Gabriela Budínová, dříve Novotná, motorkářka z Dakaru, a také zpěvačka a herečka Olga Lounová, která pravidelně sedá do závodního auta a která se také účastnila rallye Dakar.

Dále jsem vybrala Dominiku Gawliczkovou, která už sama na motorce procestovala velkou část světa, a Kristínu Madajovou, skvělou cestovatelku, sportovkyni a vozíčkářku. A jako další se do mého výběru právem probojovala i paní Zuzana Dospíšilová, a jsem přesvědčena, že zaujme a překvapí i vás, milé čtenářky.

Foto-k-prispevku-3_Skutr_Kralik_Zuzany_Dospisilove
foto: Zuzana Dospíšilová

Zuzana Dospíšilová je úžasná žena, důchodkyně z Kroměřížska, maminka čtyř dětí a babička šesti vnoučat, která sama dojela na skútru jménem Králík z Čech přes Turecko až do Gruzie. A to na skútru začala jezdit až v důchodu.

Řidičský průkaz sice měla od mládí, ale jak sama říká, jako by ho neměla. Cesta přes Turecko do Gruzie a zpět do Čech trvala paní Zuzaně půl roku. Původně chtěla vyrazit v roce 2020, ale covid jí (a vlastně i nám všem) zkřížil plány.

Nakonec vyjela až v květnu 2022. A kromě uspokojení svých cestovatelských vášní chtěla svou cestou dodat odvahu všem, kteří by rádi někam jeli, ale váhají, nebo si přímo myslí, že to nejde, protože…

Jak mi sama napsala, těch klamných „protože“ může být nepočítaně. 

Více si můžete přečíst v knize PRŮVODCE ŘIDIČKY, aneb JEZDÍM DOBŘE, JEZDÍM RÁDA.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018