KIA EV9 a porotkyně Bára Vaculíková: foto Žena v autě.cz

Tipy, jak být fit nejen za volantem

10. 6. 2024

Znáte ten pocit, když vystoupíte z auta a zjistíte, že jste celí ztuhlí? Kolena, kyčle, páteř. Sedět za volantem nebo v kanceláři je přesně ten druh stereotypu, který si chceme během léta vykompenzovat pěšími výlety nebo sportem. Připravte sebe a své klouby na nové výzvy včas.

1.   Minimum, které můžete udělat už dnes

Klouby nejsou protkány žádnými vlásečnicemi. Aby si zajistily dostatek výživy, vyžadují mechanickou stimulaci. Jednoduše řečeno, chtějí pohyb. Plynulý, příjemný pohyb. Hlavně pravidelně.

Takže po hodině za volantem by to chtělo přestávku alespoň na pětiminutové protažení a pár dřepů. Takto můžete svoji pohybovou soustavu udržovat v kondici i na cestách.

2.   Pravidelný sport, který napraví stereotypy

Když byste ale chtěli dělat ještě víc, pak neváhejte investovat svůj čas do pravidelného cvičení, které bude mít kompenzační ráz. Protáhnout ty partie, které by mohly trpět na zkracování svalů a šlach, posílit ty, které by mohly utrpět ochabováním. A pravidelně si taky užijte pohyb, který vám dělá radost.

I 30 minut třikrát týdně může s vaší kondicí udělat zázraky. Nevíte, jaký typ cvičení zvolit? Radu hledejte u fyzioterapeuta nebo zkušeného trenéra.

nupreme-kolagenni-peptidy-kolagen-napoj-tycinka-pralinky-beauty-bons-web
foto: Nupreme

3.   Jídelníček pro spokojené klouby

Stejně jako jakákoli jiná tkáň těla potřebují i klouby kvalitní výživu. A z jakých látek čerpají? Tak třeba ze síry, vitamínu C, bílkovin, zdravých tuků, mezi něž patří i omega-3 mastné kyseliny.

Naopak kloubům neprospějete nadměrnou konzumaci sacharidů a stravu chudou na zdroje bílkovin. Ani přepálené tuky nepodpoří jejich kondici. Celkovou rovnováhu těla umocníte také bohatým přísunem polyfenolů z ovoce a zeleniny.

4.   A co že umí ten kolagen?

Kolagen je přirozená součást lidského těla, obsahuje ho hned 11 typů. Je podstatnou součástí kloubů, kloubních chrupavek. Protože tvoří silná vlákna, zabezpečuje jim pevnost. Umožňuje nám tak vykonávat pohyby s lehkostí.

Věkem, díky jednostranné námaze, nadváze nebo dalším faktorům včetně nevyvážené stravy se ale může stát, že se mění metabolismus chrupavek a klouby se dříve opotřebovávají. Stejně tak kloubům nedělá dobře šok, kdy z auta přesedláte bez předchozí přípravy na kolo a rozhodnete se zajet na jeden zátah 100 kilometrů.

Nupreme-kolagenni-peptidy-kolagen-vyhra-sada-napoj-pralinky-beauty-bons-web
foto Nupreme

Čeká-li vás něco podobného, zkuste na to svůj pohybový aparát připravit s předstihem, ideálně tři měsíce před plánovaným dobrodružstvím. Kolagen lze snadno doplňovat.

Ale místo toho, abyste studovali, zda zvolit rybí nebo veganský, ten typu I nebo II, můžete sáhnout po kolagenu ve formě peptidů, z nějž si tělo dokáže vyrobit jakoukoli kolagenní tkáň.

Tento druh kolagenu je už rovnou připravený na to, aby ho tělo poslalo tam, kam potřebuje. Aby ho nemuselo složitě trávit a štěpit. Hledejte rovněž formu s vitamínem C, který napomůže jeho vstřebávání.

5.   Posila pro kloubní mazadlo

Každý kloub obsahuje také synoviální tekutinu, které se laicky říká kloubní maz. Je to viskózní tekutina, která v kloubech snižuje tření a zjišťuje optimální prostředí s potřebnými fyzikálními vlastnostmi.

Představte si ji jako motorový olej – snižuje tření kovových pohyblivých částí a zároveň je chrání před opotřebením. Funguje to stejně.

Součástí synoviální tekutiny je kyselina hyaluronová, která na sebe váže velké množství vody. Je to tělu vlastní látka, kterou lze snadno doplňovat, aby pomohla uchovat optimální prostředí pro klouby. V některých druzích kolagenových přípravků je tato látka již obsažená.

Nupreme-premium-collagen-peptides-kolagenni-peptidy-kolagen-klouby-vazy-vlasy-kuze-nehty-pohyb-web
foto Nupreme

Tip navíc: Aby vám to chutnalo

Mnohým se příčí chuť nápojů s obsahem kolagenu. Není divu, když jsou obohacené o ochucovadla, sladidla jako sukralóza nebo aromata.

Abyste si kolagenový nápoj mohli připravit po svém, jednou třeba s domácí jablečnou šťávou, jindy s trochou farmářského aroniového sirupu nebo rybízové zavařeniny, vybírejte výrobky s co nejčistším složením a bez příchutí.

Chtěli byste si kolagen dopřát někdy i jinak, než formou nápoje? Česká značka Nupreme vyvinula proteinové tyčinky s obsahem kolagenních peptidů. Už jediná tyčinka dokáže doplnit denní dávku kolagenu.

Vybrat si můžete z variant slaný karamel nebo kokos a karamel. A když byste chtěli mlsat jinak, s kolagenními peptidy i kvalitní hořkou čokoládou, zkuste pralinky Beauty Bons Nupreme. Anebo všechny tyto pochoutky s kolagenem ve formě peptidů kombinujte, jak potřebujete. Za volantem, doma ani na výletě se neztratí, a ještě budete dělat něco pro své klouby.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018