Zdroj: archiv webu

Správné poutání autosedačky

27. 10. 2017

Dítě v autě přepravujte vždy v odpovídající autosedačce. Samotný bezpečnostní pás jej neochrání, dokonce ho může zranit. Autosedačka zajišťuje, aby dítě bylo při nárazu dostatečně chráněno, případně se nevysmeklo a nezranilo se. Připravili jsme proto pro vás společně s Katkou Šulcovou, specialistkou na bezpečnost dětí v autě, dvě krátká videa upozorňující na základní pravidla správného poutání.

5 cenných rad

  1. Bezpečná je ta sedačka, která se dá pevně připoutat. Se správně upevněnou autosedačkou se nedá téměř pohnout. Pásy nesmějí být volné, ani by neměly dítě škrtit.
  2. Před každou jízdou musíme zkontrolovat nastavení a vedení pásů tak, aby dítě vždy bylo zafixováno ve správné pozici. Pásy nesmějí vést dítěti přes krk, ale přes klíční kost. Jinak hrozí při nehodě nebezpečí udušení. Pásy by neměly být však ani příliš nízko; pak by dítě mohlo vyklouznout.
  3. Zadní stěna sedačky má být tak vysoká, aby její okraj byl výš než hlava dítěte. Je-li sedačka nižší, hrozí zranění týlu. Ideální jsou sedačky s boční ochranou hlavy pro případ bočního nárazu.
  4. Nevozte dítě v malé autosedačce. Pokud dítěti přesahuje hlavička sedačku, při nehodě si může srazit vaz.
  5. Pokud je dítě přepravováno v sedačce zády ke směru jízdy, musí být čelní airbag deaktivován.

Jaká jsou pravidla bezpečného poutání starších dětí? Shlédněte naše video.

Autosedačky jsou ze zákona povinné pro děti menší než 150 cm nebo ty, které váží méně než 36 kg. Pokud je jeden z těchto parametrů překročen, může dítě cestovat bez autosedačky. U dětí menšího vzrůstu doporučujeme i nadále používat podsedák, který ale má své nevýhody. Bezpečnostní pásy a další prvky jsou konstruovány pro osoby vyšší než 150 cm.

Klasifikace autosedaček:

skupina 0 > 10 kg
skupina 0+ > 13 kg
skupina 1 = 9–18 kg
skupina 2 = 15–25 kg
skupina 3 = 22–36 kg

Co se stane při nehodě, když povezete dítě bez autosedačky

Dítě v případě nárazu katapultováno směrem na palubní desku, může dokonce vyletět z vozu a cestou může vážně či smrtelně poranit osoby sedící vpředu. autosedačka je pro dítě nezbytná! I dítě připoutané pouze bezpečnostním pásem se s největší pravděpodobností při bočním nárazu udeří do hlavy o konstrukci dveří. Takový náraz je smrtelný už při rychlosti okolo 30 km/h! Domnívat se, že dítě při nárazu nebo i prudkém brzdění udržíme v náručí, je osudovým omylem. Kinetická energie je neúprosná!

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018