Zdroj: archiv webu

Pozor na nástrahy podzimního provozu

17. 11. 2019

Příroda se chystá na zimu, stromy se barví do podzimních barev a řidiči na silnicích se mohou setkat s nástrahami, které jsou pro toto roční období typické.

Mlha

Mlhy nejsou v tomto období žádnou vzácností.

Co s tím? Pokud vjíždíte do mlhy, přepněte z denního svícení na potkávací světla a zapněte své mlhovky, jinak se pro ostatní stáváte neviditelným. Po projetí mlhy mlhová světla opět vypněte, mohou jinak nepříjemně oslnit řidiče jedoucí za vámi. Mějte na paměti, že v mlze můžete zaměnit stojící vozidlo za jedoucí. Také máte zkreslené vnímání rychlosti pohybu aut a vzdálenost od okolních předmětů vám připadá větší, než odpovídá realitě. Pravděpodobnost usmrcení účastníka silničního provozu za mlhy je dvakrát vyšší než za běžných podmínek!

Foto: archiv webu

Spadané listí

Zbarvené popadané listí dokrášluje podzimní krajinu. Pokud ale leží na silnici, může klouzat a být velmi nebezpečné.

Co s tím? Předvídejte. Pokud vjíždíte do míst, kde je silnice pokryta silnou vrstvou spadaného listí, zpomalte, zabráníte tím nebezpečí smyku.

Nízké slunce

Na podzim zapadá slunce dříve a slunce se přes den pohybuje níže, než v létě.  Tím se výrazně zhorší podmínky viditelnosti a můžete tak lehko přehlédnout například chodce jdoucího po silnici.

Co s tím? Počítejte s možnou zhoršenou viditelností na silnicích. Čelní sklo svého auta mějte vždy čisté, a to i zevnitř. Mějte také správně nastavenou výšku sedadla, snižujete šanci na to, aby vás nízké slunce oslnilo.

Foto: archiv webu

Zvěř 

Lesní zvěř se chystá na zimu a na podzim tak tradičně roste počet střetů vozidel se zvěří.

Co s tím? Kolem lesů se pohybujte se zvýšenou pozorností, hlavně po ránu a navečer. Když spatříte zvíře na silnici, zachovejte klid a brzděte. Nezapomínejte, že lesní zvěř se většinou pohybuje ve stádu, zvíře tedy velice pravděpodobně není u silnice samo. Pokud už střetu nelze zabránit, nikdy nestrhávejte řízení! Mimo silnici vám hrozí mnohem větší nebezpečí.

Foto: archiv webu

Aquaplaning

Aquaplaning může vzniknout, když je na silnici velké množství vody. Vzorek pneumatiky ji pak nestíhá všechnu odvést a kolo tím ztrácí kontakt s vozovkou. Auto se tak stává neřiditelným a může se dostat do smyku.

Co s tím? Pokud je na silnici velké množství vody, zpomalte. Pokud už k aquaplaningu dojde, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte oběma rukama pevně volant ve směru jízdy.

Foto: archiv webu

Být viděn

Již tři roky platí povinnost, mít na sobě reflexní prvky pokud se pohybujete mimo obec.

Co s tím? Mějte zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, spolu s cyklisty jste ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jste vidět. Z barev jsou nejlépe rozpoznatelné bílá (na 55 metrů) a žlutá (na 37 metrů).

Foto: archiv webu

Modré oblečení je vidět pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval. Reflexní předměty, které jsou dostupné a vůbec ne drahé, je nejlépe umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Pohybující se reflexní předměty díky umístění na končetiny, jsou lépe vidět než statické, umístěné třeba na kabelce či batohu!

Mějte v patrnosti, že řidič jedoucí rychlostí 90 km/h zaregistruje osobu s reflexními prvky ve vzdálenosti 185 metrů a než pohybující osobu mine má 7 vteřin. Osobu tmavě oblečenou zaregistruje na vzdálenost 18 metrů a mine ji za 0,7 sekundy. Reakční doba řidiče je však 2 sekundy.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018