Zdroj: archiv webu

Pojištění auta – jak na to

2. 12. 2019

Díky pojištění vozu se můžeme i v nepříjemných situacích, kdy se stane nehoda, spolehnout, že všechna tíže nepůjde na vás, ale že alespoň část škody nahradí pojišťovna. Mnoho lidí ale nezná specifika povinného, havarijního pojištění, či asistenčních služeb a důsledky, které z toho v praxi vyplývají. 

Povinné ručení základ, který nemusí vždy stačit

Povinné ručení je zákonem dané pojištění, které musí mít zřízeno každý vlastník vozidla zapsaného v Registru silničních vozidel. Tento typ pojištění vám kryje pouze škody, které způsobíte druhým osobám – ať už na autě, jiném majetku či zdraví. Nehradí se ale újma, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla újma způsobena.

Povinné ručení je doloženo zelenou kartou, a pokud ji řidič nemá u sebe, pak  hrozí pokuta až 3 000 korun. Pokud ručení není sjednáno vůbec, pak se částka vyšplhá až na 40 000 korun.

Navíc v případě, kdy bude způsobena škoda nepojištěným vozidlem, sice Česká kancelář pojistitelů v první fázi škodu poškozenému uhradí, ale poté bude náhradu po viníkovi vymáhat, krom toho Česká kancelář pojistitelů vymáhá za každý den nepojištěné provozovaného vozidla příspěvek.

POZOR: Platnost povinného ručení zjistíte přímo na zelené kartě nebo na stránkách České kanceláře pojistitelů (ČKP), kde najdete také informační středisko, kde vám poradí, jak postupovat v případě dopravní nehody. Pokud se chystáte cestovat do státu, který je na vaší zelené kartě škrtnutý, budete potřebovat hraniční pojištění – krátkodobé pojištění do zahraničí, které sjednáte přímo s ČKP. Jakmile vás policie nachytá bez hraničního pojištění, pokutuje ho nejméně částkou 10 000 korun.

Foto: archiv webu

Havarijní pojištění ušetří mnoho starostí

Povinné ručení u většiny pojišťoven nezahrnuje krytí škod na vlastním vozidle. Dostatečnou ochranu vašeho vozidla tak zajistí pouze havarijní pojištění. To může pokrýt škody způsobené nehodou, krádeží, i vandalismem. Stejně tak může krýt škody způsobené zvířaty či přírodními živly – ať už jsou to kroupy, povodně nebo sníh.

Dejte si ale pozor na co se havarijní pojištění vztahuje a prostudujte si smlouvu a služby, které pojišťovna garantuje. Například pokud jezdíte většinou po městě, pak se nemusí vyplatit pojištění střetu se zvěří.

V případě havarijního pojištění za vše mluví statistiky okolo 45 % škod se stane na zaparkovaném autě (ťuknutý nárazník, rozbitá okna). Některé pojišťovny navíc nabízí slevy a bonusy na zřízení havarijního pojištění. Například za vyřízení pojištění přes internet se standartně slevy pohybují okolo 20 až 25 %. Pojišťovny také někdy přihlíží k různým faktorům například k zabezpečení automobilu, či množství způsobených nehod.

POZOR: Výše pojistného se odvíjí kromě jiného od ceny automobilu, ta je zároveň pojistnou částkou. Hodnota vozu se ale po čtyřech letech od jeho výroby může snížit až o 60 % (!). “Pokud vás potká nehoda až po 6 letech pojištění, nespoléhejte na to, že pojišťovna bude plnit ve výši původní pojistné částky. V případě pojistné události totiž přihlíží na aktuální tržní cenu vozidla. Najednou tak zjistíte, že jste i několik let platili za havarijní pojištění příliš mnoho. Tyhle peníze vám už nikdo nevrátí,” upřesňuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Abyste neplatili zbytečně vysoké havarijní pojištění, nechte si u pojišťovny částku přepočítat a upravit stávající smlouvu nebo si nechat založit novou. Některé pojišťovny přepočítávají havarijní pojištění automaticky, ale primárně je zodpovědnost na vás.

Asistenční služby jako nutný bonus? 

V rámci povinného ručení máte zpravidla proplacen příjezd asistenční služby na místo nehody, případně je zajištěn odtah nebo dočasná úschova na placeném parkovišti. Pokud si připlatíte, získáte navíc v případě povinného pojištění mnoho dalších výhod, které by vás jako samostatné připojištění vyšly mnohem dráž – jako jsou například vyšší limity na opravu a manipulaci s vozidlem.

Asistenční služby výrazně ovlivňují kvalitu pojistky. Ne vždy platí ale, že vyšší cena = lepší služby.

Bez nutnosti dalšího připojištění nalezneme v některých produktech i úrazové pojištění řidiče, střet se zvěří, pojištění zavazadel a do určité míry i škody na vlastním vozidle. Takovou škálou krytí pojistných nebezpečí se kvalitní povinné ručení začíná blížit charakteru havarijního pojištění.

 

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018