Jak nejlépe připravit své tělo na zimu
3. 11. 2017
Babí léto je, zdá se, pryč a v obchodních centrech už pomalu připravují vánoční výzdobu. Podzim je v plném rozkvětu, ale zimní měsíce se nezadržitelně blíží. Upozorňují nás na to i stále menší hodnoty na teploměru, takže je více než nutné začít náš organismus připravovat. Víte, jak své tělo přichystat, abyste zimu snesli s co nejmenšími obtížemi?
Veškerá příprava na zimu se točí především kolem pohybu, stravy a péče o tělo.
Pohyb
I v zimních měsících je žádoucí, abyste denně trávili nějaký čas venku, byť jen krátký. Čerstvý vzduch má totiž obecně pozitivní vliv na metabolismus, otužuje a posiluje chod srdce. Jednou týdně byste mohli vyrazit i na delší procházku, třeba s celou rodinou. K aktivnímu pohybu můžete využít i posilovnu – už obyčejná chůze na běžícím páse nebo jízda na rotopedu na vás při určité pravidelnosti bude mít vliv, nemluvě o tom, že budete mít navíc radost ze spálených kalorií. A to se v období vánočních svátků přece hodí!
Péče o tělo
Speciální péči v zimě potřebuje i vaše pokožka. Pro ochranu před chladem je dobré používat kvalitní hydratační krémy. Především je důležité začít používat jinou kosmetiku než v létě, kdy si kůže často vystačí sama. Na zimu se skvěle hodí hlavně hloubkově výživné krémy nebo zimní krémy s UV faktorem. Ty totiž bývají mnohem mastnější, a chrání tak kůži nejen před sluncem, ale také ji vyživují a vytvářejí na ní mastný film. Snadno tak předejdete nepříjemnému popraskání pleti. Nezbytné také je starat se o své klouby, zvlášť pokud se v zimě chystáte aktivně sportovat. Dbejte proto na zvýšený přísun vitaminů, zejména vitaminu C, beta-karotenu, vitaminů E a D a rostlinných antioxidantů. V neposlední řadě nezapomeňte na svou imunitu! Pro tyto účely je dobré užívat antioxidanty, vitaminy E a C či různé doplňky stravy – například výtažky z hlívy ústřičné nebo echinaceu a laktobacily. Pro duševní i fyzickou pohodu si také dopřejte dostatečný odpočinek a alespoň 8 hodin kvalitního spánku denně.
Strava
Pravidelné a kvalitní stravování je důležitou součástí přípravy na zimu. Každý den byste měli dbát zejména na dostatečný přísun bílkovin. V zimních měsících je naopak dobré omezit sacharidy a tuky. Pozitivní vliv má na tělo také konzumace citrusů, dále cibule, česneku a kysaného zelí, obecně by se mělo jednat o minimálně 500 gramů sezonní zeleniny či ovoce denně. Nemělo by chybět ani červené maso, ryby, kuřecí maso, mléčné výrobky či vajíčka.
Není to tak těžké a zima se může rázem stát příjemným a krásným obdobím plným sportovních zážitků, sněhové legrace a hlavně rodinné pohody.