Nejčastější nadávka za volantem
12. 6. 2024
Drtivá většina řidiček a řidičů nadává za volantem. Nebo snad patříte k 12 % českých řidičů, kteří nikdy za volantem nenadávají? Společnost Nextbase, největší výrobce autokamer v Evropě, sestavila žebříček nejpoužívanějších nadávek českých řidičů.
Výsledky jsou dle ředitele komunikace společnosti Nextbase Allarda Rustenhovena následující: První příčka náleží slovu „Debile,“ který používá 46 procent respondentů.
S 34 procenty následuje povzdechnutí „Ty vole,“ o třetí pozici se dělí výrazy „Kreténe“ a „Hovado“ s 20 procenty v rámci průzkumu. Pomyslnou bramborovou medaili drží označení „Idiote.“
Bez zajímavosti není, že jen 12 procent z více než tisíci dotázaných tvrdí, že za volantem nikdy nenadává.
Jak na agresivitu za volantem
„Při setkání s agresivním chováním je nejlepší zůstat klidný, nezapojovat se do konfliktu a zaměřit se na bezpečnou jízdu – a i když vám samotným jakožto řidičům nějaká ta nadávka ujede, je vhodnější ulevit si se zavřenými okny a potichu,“ doporučuje Oldřich Kassl, lektor a koordinátor BESIP.
Zachovávejte klid a nezúčastňujte se na agresivním chování:
Nejlepší obranou proti agresivitě je nezapojovat se do ní. Pokud na vás někdo zatroubí, předjíždí vás agresivně, nadává z okénka nebo na vás mává, snažte se zachovat klid. Nemávněte zpět, nezrychlujte, abyste jim nedali přednost, a vyhněte se jakékoliv formě odpovědi.
Dávejte si dostatečnou časovou rezervu: se spěchem roste i agresivita.
Před jízdou si dejte alespoň patnáctiminutovou rezervu, díky které se vyhnete zbytečnému stresu a chybám během řízení.
Udržujte bezpečnou vzdálenost:
Agresivní řidiči mohou náhle brzdit nebo měnit směr. Udržováním dostatečné vzdálenosti od ostatních vozidel zvyšujete svou reakční dobu a snižujete riziko nehody.
Nepoužívejte klakson, pokud to není nezbytně nutné:
Klakson by měl být používán jen k upozornění na nebezpečí, ne k vyjadřování frustrace nebo hněvu. Používání klaksonu v hněvu může situaci jen zhoršit a vést k eskalaci konfliktu.
Pokud jste pronásledováni, nejezděte domů:
Pokud se cítíte ohroženi agresivním řidičem, který vás pronásleduje, je lepší nevést jej přímo k vašemu domovu. Místo toho se pokuste dojet na veřejné nebo frekventované místo, jako je policejní stanice nebo obchod s nepřetržitým provozem.
Zvažte nahlášení incidentu policii:
Pokud je agresivní chování řidiče extrémní nebo pokud se cítíte ohroženi na svém životě, je vhodné situaci nahlásit policii. Zaznamenejte si poznávací značku, popis vozidla a, pokud je to možné, popis řidiče – se záznamem agresivního chování může velmi dobře pomoci palubní kamera.
„Pokud dojde kvůli nadávání k eskalaci ve formě fyzického útoku, vybržďování nebo pronásledování ze strany agresivního řidiče, palubní kamera je užitečným a nestranným svědkem,“ potvrzuje Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod společnosti Nextbase, největšího výrobce autokamer v Evropě.