Bolí vás záda? Máte splín? Cvičte
21. 7. 2020
Tělo a hlava potřebují více, než sedět na sedačce nebo před obrazovkou počítače. Stačí třikrát týdně hodina. Pokud se budete pravidelně věnovat nějaké fyzické aktivitě, budete se cítit lépe a budete krásnější! Navíc sport pomáhá k lepšímu fungování hormonů. To radí profesionálové ze sítě fitnesscenter Form Factory.
Kortisol – hormon stresu
Kortisol je hormon produkovaný kůrou nadledvin. Je nejúčinnějším stresovým hormonem, dopomáhají mu kortizon a kortikosteron. Společně zvyšují celkovou pohotovost tvého těla při zátěžových situacích – pracovní stres, infekční onemocnění, ale také při zvýšené tělesné námaze.
Ano, náročnější fyzická aktivita pro tvé tělo znamená akutní stres. Nicméně studie jasně ukazují, že krátkodobý stres z cílené fyzické aktivity značně snižuje ten dlouhodobý. Dlouhodobý stres se dnes považuje za civilizační chorobu, která je předchůdcem řady dalších onemocnění.
Deprese, úzkosti a jiné nemoci
Možná to ze zmíněného výše vyplývá, možná ne. Vědci se rovněž shodují, že pravidelná fyzická aktivita výrazně napomáhá v boji proti depresím, úzkostem a dalším nemocem. Snižuje se také riziko vzniku demence o 28 % při průměrně 3,6 tréninkových jednotkách týdně trvajících 45 minut. O 33 % snížíte riziko vzniku Parkinsonovy choroby.
Sebevědomí
Cvičení ovlivňuje rovněž hladiny dalších důležitých hormonů – serotoninu, endorfinu a dopaminu. Silného koktejlu zvaného pocity štěstí. Cvičení zrychluje metabolismus a s nárůstem aktivní svalové hmoty budete spalovat i v klidovém režimu více. Takže už na nic nečekejte a jděte do toho!