Připravte své auto na zimu 1. část – zimní pneumatiky
7. 11. 2016
Na pravou zimu se musíme ještě chvíli počkat, ale každý řidič ví, že za zhoršených podmínek to na silnici více klouže. Ne každý si už ale uvědomuje, že letní pneumatika provozovaná v zimě s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik hůře přilne k povrchu vozovky. Navíc riziko vzniku dopravní nehody 6x vyšší než v létě!
Zimní pneumatiky jsou zimě jedním ze základních předpokladů bezpečné jízdy. Jsou vyrobeny z jiné měkčí směsi, mají odlišný dezén, zaručující lepší odvod vody a sněhové břečky, navíc mají lepší záběrové vlastnosti. Riziko vzniku dopravní nehody 6x vyšší než v létě!
Rozdíl mezi zimními a letními je propastný
Zimní pneumatika má kromě jiné směsi i jiné drážkování a lépe odvádějí vodu, čímž dochází ke snížení možnosti vzniku aquaplaningu. To je další z velmi důležitých vlastností zimní pneumatiky, protože našich podmínkách jsou zimní silnice dlouhodobě pokryté sněhem jen z 15 %. Mnohem častěji jsou silnice mokré s podílem sněhové břečky. Na takovém povrchu ani nová letní pneumatika s hlubokým dezénem neobstojí.
Přezouváme
Přezout z letních pneumatik na zimní bychom měli, pokud průměrná denní teplota klesne pod 7°Celsia. Po 1. listopadu pak je za zhoršených podmínek dle zákona povinnost mít při jízdě na autě zimní pneumatiky se vzorkem minimálně 4 mm. Pokud narazíme na silnici, kde je umístěna dopravní značka „Zimní výbava“, musíme mít na voze zimní pneumatiky (a případně i další zimní výbavu) v každém případě.
Jednoduché pravidlo 4 – 4 – 4
- 4 stejné zimní pneumatiky
- maximálně čtyři roky staré
- hloubka dezénu minimálně čtyři milimetry
Jak poznáme zimní pneumatiku?
Zimní pneumatiky by měly být na bočnici označeny písmeny alpským symbolem – tedy sněhovou vločkou uvnitř trojité hory M+S.
Co když nepřezujeme?
Pokud bude v zimním počasí při silniční kontrole zjištěno, že řidič nemá namontovány zimní pneumatiky, hrozí mu bloková pokuta až ve výši 2 000 Kč, ve správním řízení může být pokuta až 2 500 Kč. Daleko citelnější postih nám hrozí od pojišťovny. Ta totiž v případě nehody na letních, navíc výrazně sjetých, po nás může požadovat zaplacení části peněz, které z našeho pojištění vyplatila za úhradu škod.