Chraňte své boty před vlivem sychravého počasí
17. 1. 2016
V období čvachtajících, kaluží, všudypřítomného vlhka, lezavých mrazů a poletujícího sněhu se snažíte udržet své nohy v teple. Avšak právě obuv, která naše nohy chrání, potřebuje důslednou péči, abychom si v ní mohli nadále vesele vykračovat a také aby si udržela svůj vzhled.
Jako nové
Kožené, semišové ani textilní boty nejsou odolné proti vodě a vlhkosti. Často opakovaná rada o nutnosti impregnace stále platí, větru a dešti sice neporučíte, ale můžete poněkud omezit jejich působení na vaše boty. Ať už s nástupem chladnější fronty obouváte kozačky, které od loňské zimy ležely kdesi v krabici, nebo nové střevíce vytažené přímo z regálu, před prvním vykročením ze dveří je rozhodně naimpregnujte. Vyberte si impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot, ideálně sáhněte po takové verzi, která o jeho povrch zároveň i pečuje.
Ačkoli svou obuv pravidelně ošetřujete, zejména v deštivém počasí byste ji měli často střídat a nenosit každý den tentýž model. Vlhké nebo dokonce mokré střevíce je potřeba nechat pořádně vyschnout a vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou. Obuv nikdy nesušte násilím ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, jinak materiál přesušíte a ten může popraskat. Nechte je uschnout volně, pomáhá i známý trik, kdy je vycpete novinami, které do sebe vodu rychle nasáknou, ale bota si zachová svůj tvar. Boty by si zkrátka měly po celodenním chození zhruba 12 hodin „odpočinout“. Vždyť i po krátké procházce na sluníčku dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem potu. Možná si myslíte, že se vám nohy nepotí, ale pokud máte celý den obuté kozačky, pak už si o nezpocených končetinách žádné iluze nedělejte. Zápachu lze předejít antibakteriálním osvěžovačem do bot, který je k dostání ve formě sprejů nebo speciálních vložek do bot. Ať už jej však používáte nebo ne, boty vždy po návratu domů pěkně vyvětrejte.