test CUPRA Leon ST: foto Žena v autě.cz

Změna času a vliv na řízení

28. 3. 2025

Už tuto neděli si posuneme hodinky o jednu hodinu dopředu na letní čas. U mnoha z nás se může tato „ukradená“ hodina projevit větší únavou a podrážděností za volantem. Potvrzují to i statistiky, že v prvních dnech po změně času stoupá počet dopravních nehod.

Podle studie odborníků z University of Colorado přináší jarní změna času výrazný nárůst spánkové deprivace. Řidiči, kteří trpí nedostatkem spánku, vykazují reakce obdobné těm, kdo řídí pod vlivem alkoholu – jejich pozornost a schopnost vyhodnocovat situace klesá, reakční čas se prodlužuje.

tma

Nejrizikovější je pondělí po změně času, kdy je adaptace organismu nejslabší. Analýza dat americké National Highway Traffic Safety Administration, která sledovala vývoj za 21 let, ukázala, že v pondělí po přechodu na letní čas došlo k nárůstu smrtelných nehod o přibližně 7 %.

Podle studie zveřejněné v American Economic Journal způsobí změna času ročně až 30 úmrtí na silnicích USA. Podobný trend potvrzují i data z Kanady (nárůst nehod o 8 %) či Velké Británie.

„Podle italských odborníků z několika univerzit může mít únava na řidiče vliv jako 0,5 promile alkoholu v krvi. Navíc řidiči si vlivu únavy na svůj výkon nebývají vědomi.

nehoda
Zdroj: zenavaute.cz

Na začátku týdne po změně času se na silnicích potkává množství nedospalých, podrážděných lidí, jejichž schopnost vzájemné tolerance klesá. A to je smrtící kombinace,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Vliv změny času potvrzují i data českých pojišťoven. Například Kooperativa každoročně v týdnu po přechodu na letní čas zaznamenává nárůst nehod.

Jen v úterý 2. dubna 2024 nám klienti nahlásili o téměř 27 % více škod oproti předchozím úterkům. Ještě ve středu a ve čtvrtek byl tento nárůst téměř osmiprocentní,“ upozorňuje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

muz za volantem
naštvaný muž za volantem: foto Žena v autě.cz

Nejvíce ohroženými skupinami jsou mladí řidiči do 25 let, senioři, lidé pracující na směny a ti, kteří pravidelně najíždějí dlouhé trasy – jako řidiči kamionů, autobusů či obchodní zástupci.

Únava se u nich může projevit podobně jako u podnapilého řidiče: nesoustředěností, zpomalenými reakcemi, chybným odhadem nebo impulzivním chováním.

„Lze jen vřele doporučit vytvořit si spánkovou rezervu už v posledních dnech před změnou času. A v prvních pracovních dnech po změně jezdit s maximální opatrností. Riziko nehody je reálně vyšší, a to nejen kvůli vlastní únavě, ale i kvůli zhoršené kondici ostatních účastníků provozu,“ uzavírá Budský.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018