Berta Benz s manželem: foto z knihy Slávky Nejedlé

TOP řidičky podle Slávky Nejedlé

19. 6. 2024

Jak už od nás víte, 24. červen je Mezinárodní den řidiček. Teď v červnu proto má každá z nás o důvod víc slavit. Přemýšlela jste někdy nad tím, kdo je nejlepší řidička? Sdílíme s vámi další kapitolu z právě vydané knihy Průvodce řidičky aneb Jezdím dobře, jezdím ráda, kterou napsala jedna z našich čtenářek a lektorka kondičních jízd Slávka Nejedlá.

Snimek-obrazovky-2024-06-10-v-14.08.45
autorka knihy: foto Slávka Nejedlá

Asi se mnou budete souhlasit, že v minulosti to měly ženy za volantem mnohem, mnohem těžší než my dnes. Můžeme být rády, že nežijeme na konci 19. nebo na počátku 20. století. Ale přesto – už v úplných počátcích automobilismu se našlo několik žen, které pro nás mohou byt skvělým příkladem.

První z nich byla Bertha Benz, která se stala i první ženou řidičkou automobilu

vůbec.

A zároveň byla prvním člověkem, který uskutečnil dálkovou jízdu v automobilu. Je proto považována za průkopnici automobilismu, její příběh je opravdu obdivuhodný, a proto jsem ji zařadila na 1. místo mého TOP žebříčku řidiček.

Foto-k-prispevku-2_Bertha_Benz-_1870
Berta Benz: foto z knihy Slávky Nejedlé

Bertha Benz se narodila v roce 1849 a ve věku 23 let se provdala za Karla Benze, německého vynálezce. Manžele spolu měli pět děti.

A později, když se manželův vynález – motorový vůz – nesetkal se zájmem potenciálních zákazníků, protože jízda skoro vždycky skončila poruchou, rozhodla se Bertha manžela podpořit, a to velmi účinným způsobem.

5. srpna roku 1888, brzo ráno, tajně vytlačila motorovou tříkolku z dílny. Spolu se syny, patnáctiletým Eugenem a čtrnáctiletým Richardem, se rozjeli navštívit babičku do 106 kilometrů vzdáleného města.

Manžel v té době ještě spal, stejně jako dvě mladší dcery, takže jim Bertha nechala písemný vzkaz. K cestě totiž oba syny potřebovala. Zatímco ona věděla hodně o konstrukci vozidla, chlapci zase věděli vše o ovládání automobilu. Cestou musela řešit mnoho technických a jiných problémů.

Například i to, kde palivo koupit. V té době se dal benzín totiž pořídit jen v lékárně. Také karburátor se často zanášel a ucpával a bylo nutné ho čistit, k čemuž Bertha používala dlouhou a úzkou sponu do vlasů. Dále bylo třeba často dolévat vodu do chladícího systému.

Přesto byla tahle první tajná dálková cesta úspěšná a přinesla zájem přihlížejících i místních novin. Rozptýlila také pochybnosti o spolehlivosti a bezpečnosti „automobilu“ a položila základ budoucímu úspěchu firmy. A dva roky po své památné jízdě navíc porodila manželovi ještě páté dítě.

Bertha Benz zemřela ve vysokém věku 95 let a dnes jsou na její počest pořádány vzpomínkové akce, jsou po ní pojmenovány ulice i budovy a o jejích osudech byl také natočen film.

A co jejímu příběhu říkáte vy, milé čtenářky? Jaké další skvělé řidičky se dostaly do mého TOP žebříčku, to se dozvíte v dalším příspěvku. Vaše Slávka Nejedlá

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018