Zdroj: fotobanka automobilky Opel

Test omlazeného Opelu Grandland

6. 12. 2021

Opel Grandland zajel do butiku a má nový kabátek. Omlazený Grandland přiváží nové asistenční systémy a prvky známé z vozů nejvyšších tříd. Redakce magazínu Žena v autě.cz vše otestovala u příležitosti první české novinářské prezentace tohoto SUV.

IMG_8678
Foto: Sabina Kvášová

Díváme se

Letos jsme se doslova a do písmene s kolegyněmi v redakci rozplývaly nad lookem crossoveru Opel Mokka. Mnoho těchto detailů přebírá nový Grandland.

IMG_8668
Foto: Sabina Kvášová

Přídi dominuje černá maska (nazývaná Vizor) efektně propojující světlomety. U těchto světlometů se stojí za to zastavit. Opel si totiž zakládá na špičkových světlometech.

Konkrétně u Grandlandu to jsou světlomety IntelliLux LED® Pixel poslední generace. Ukrývají v sobě dohromady 168 LED elementů, 84 v každém světle! Dokonale vykrývají okolní provoz. Celou dobu našeho testovaní byla „dálková“ světla zapnutá a vůbec neoslňovala řidiče.

Nárazníky a boční panely jsou v barvě karoserie. Grandland stojí na pěkných 18palcových kolech. Záď je pro Grandland velmi charakteristická. Výrazný design na pátých dveřích zdůrazňují písmena GRANDLAND. Tento model si prostě s žádným jiným na silnici nespletete. Grandland měří 4,47 metru a vysoký je 1,6 metru.

Foto: Sabina Kvášová

Nasedáme

Stejně jako u dříve jmenované Mokky je i interiér Grandlandu nový, moderní a jednoduchý. Opel je průkopníkem tzv. digitálního detoxu. Dvě obrazovky spojené do jedné digitální desky (nazývané Pure Panel) nabízí zobrazení, které je intuitivní a působí klidným dojmem.

098A8843
Zdroj: fotobanka automobilky Opel

To se cení zejména u 12palcového, digitálního přístrojového štítu před řidičkou. Grafika nabízí několik možností zobrazení, ale i tak vůbec neruší pozornost řidičky při řízení.

Infotainment 10palcové, dotykové obrazovky je podobný „nevlastním“ koncernovým bratrům z Francie. Sluší se pochválit logiku ovládání a rychlé odezvy.

Systém jde snadno spárovat s Apple CarPlay i Android Auto. Navigace Multimedia Navi Pro umí nabízet dopravní informace aktualizované v reálném čase. Nechybí bezdotykové nabíjení smartphonů.

Foto: Sabina Kvášová

Dobrý pocit z interiéru vytváří také kvalitní použité materiály a přední sedadla s ergonomickým certifikátem od německých ortopedů AGR. Další silnou stránkou je prostornost. Grandland je ideální auto pro rodiny s dětmi. Kufr nabízí 514 litrů objemu a jeho praktičnost je příznivá. Dveře kufru jsou otevřít i s plnýma rukama věcí, a to pohybem nohy pod zadním nárazníkem.

Jedeme

Žena v autě.cz otestovala základní motorizaci 1.2 PureTech přeplňovanou turbodmychadlem. Tento tříválcový motor s manuální převodovkou má velmi kultivovaný chod. Vibrace a ani hluk při jízdě v kabině nejsou téměř slyšet. Výkon 130 koní nabízí dostatečnou dynamiku, a to i mimo město.

IMG_8670
Foto: Sabina Kvášová

Ve městě potěší snadnou ovladatelností a příjemně přeposilovaným volantem. V zatáčkách je Grandland překvapivě stabilní a jistý. Jen je třeba počítat s tužším nastavením podvozku.

Pokud bych měla Grandland doporučit speciálně ženám, pak jedním dechem dodávám: „jděte do 8stupňového automatu!“ S manuálem totiž musíte často řadit a řešit optimální nastavení otáček. To s automatem není třeba řešit a můžete se naplno věnovat řízení.

Foto: Sabina Kvášová

Vedle dobrých jízdních vlastností patří ke kvalitám nového Granlandu vybavenost bezpečnostními asistenty. Většinu z nich jich Grandland má už od základní verze. Je zde například praktický parkovací asistent s kamerami, varování před mrtvým úhlem nebo asistent jízdy po dálnici, který integruje funkce adaptivního tempomatu s funkcí Stop & Go a systému udržování jízdního pruhu. Poprvé u Opelu je nabízena špičková technologie se systémem nočního vidění Night Vision, kdy infračervená kamera detekuje chodce a zvířata až na 100 metrů. Tomu říkám bezpečné auto!

Sympatická na Grandlandu je také jeho spotřeba, která se s klidnou nohou na pedálu pohybuje kolem 6 litrů.

IMG_8663
Foto: Sabina Kvášová

Hodnotíme

Opel Grandland pro nás v redakci po týdenním testování automaticky asociuje 3 kvality. Jsou to ZDRAVOTNÍ SEDAČKY, které jsou maximálně pohodlné na dlouhé trasy. CHYTRÉ SVĚTLOMETY, které dokonale svítí. SPOKOJENOST A POCIT BEZPEČÍ s řízením a jízdními vlastnostmi vozu. Opel Grandland stojí na to obhlédnout na showroomu a vyzkoušet.

Cena testovaného modelu Opel Grandland GS Line 1.2 Turbo 96 kW (130 k) startuje na akčních 569 990 Kč.

Sdílet článek:

Více na webu Opel

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018