Sviťte mlhovkami, když je třeba
21. 12. 2016
Zadní mlhová světla je povinné používat ve chvíli, kdy vjedeme do mlhy nebo za hustého deště či sněžení, či když se námi zvedá neprůhledná vodní tříšť. To jsou v těchto dnech na našich silnicích běžné podmínky.
Zatímco v takových podmínkách mají rozsvícené mlhovky své opodstatnění, a jejich rozsvícení je jen ve prospěch bezpečnosti, ve chvíli, kdy se podmínky změní a viditelnost vyjasní, začnou rozsvícená ostrá červená světla ostatní obtěžovat. Nevhodně rozsvícená mlhová světla jsou nejen obtěžující, ale mohou být i nebezpečná.
Proč mlhovky prosvítí mlhu
Znáte pocit, když vjedete do mlhy, a před vámi se vztyčí neprůhledná bílá stěna? Mlhovky jsou montovány do čelní části vozu nízko právě proto, že mlhu podsvěcují, a tím se viditelnost zlepší. Čím je větší úhel mezi kuželem světla vyzařovaného mlhovým světlem a okem řidiče, tím méně světla je odraženo zpět do jeho oka, a tím také řidič situaci před sebou lépe vidí. Zadní mlhovky pak mají jinou funkci, díky větší intenzitě mlhu jednoduše prosvítí, a zvyšují tak viditelnost vozidla pro řidiče jedoucí za ním.
Světla pro denní svícení nestačí
Současné moderní automobily při nastartování vozu automaticky rozsvítí světla pro denní svícení. Řidiči pak často zapomínají při snížené viditelnosti rozsvítit řádné osvětlení – tedy alespoň potkávací světla, a to ať se jedná o tmu, mlhu, nebo třeba při vjezdu do tunelu. V případě světel pro denní svícení řidiči zapomínají na to, že auto dozadu vůbec nesvítí, a tím jsou pro ostatní velmi špatně viditelní. Nelze se plně spoléhat ani na automaticky rozsvěcovaná světla. Pokud jedete s rozsvícenými mlhovkami, předpokládá se, že je to proto, že je viditelnost velmi špatná, a tomuto stavu musíte také přizpůsobit rychlost jízdy.