Opel Grandland, foto: Sabina Kvášová

S Opelem Grandland do Tyrolska: 5x tip na výlet

13. 7. 2022

Impozantní narůžovělé štíty. Zelené, rozkvetlé pastviny. Horský vzduch mísící se v nížinách s až přímořským klimatem. Žena v autě.cz se vypravila autem objevovat unikátní lokace do nejslunnějšího místa Alp. Vysokohorské serpentiny, ostřejší zatáčky, ale i dlouhé dálniční přejezdy rodinný Opel Grandland zvládl a po 2 tisících kilometrech prozradíme i v čem exceloval.

20220703_185244
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Dolomity, které se nachází v Jižním Tyrolsku (nejsevernější provincii celé Itálie), mají pro Čechy zvláštní kouzlo. Jsou unikátním alpským pohořím, ale zároveň gigantickým skalním městem a zkamenělou fantazií v jednom. Ať už v zimě na lyže nebo v létě pěšky či na kole, přítomnost češtiny dokazuje, že Češi tomuto místo propadli.

opel_grandland_zenavaute-14
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Jedním ze symbolů Dolomit je horský masiv se čtyřmi průsmyky Sella Ronda. Z Prahy se sem dostanete za sedm hodin komfortní cesty po dálnici. To, že jsou jízda a sezení v Opelu Grandland skutečně pohodlné, podtrhuje odborná certifikace sedaček AGR a němečtí ortopedi.

opel_grandland_zenavaute-19
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Sedmsetkilometrovou trasu Praha–Plzeň–Řezno–Mnichov–Innsbruck-Sterzing zvládl testovaný Grandland s naftovým motorem 1,5 CDTi o výkonu 130 koní s maximálním točivým momentem 300 Nm navíc velmi hospodárně.

Na dálnici se spotřeba pohybovala kolem 4 litrů. Celková kombinovaná spotřeba během baší expedice pak nepřesáhla 6 litrů na 100 km. Při pohledu na takový údaj na tachometru má člověk pochyby, zda se EU s direktivním plánem zákazu naftových motorů opravdu neplete.

Vedle dobrých jízdních vlastností přispívá k sebevědomí za volantem také vybavenost bezpečnostními asistenty. Od základu má Grandland varování před mrtvým úhlem nebo asistent jízdy po dálnici. Ten prakticky integruje funkce adaptivního tempomatu s funkcí Stop & Go a systému udržování jízdního pruhu.

Poprvé u Opelu je v Grandlandu nabízena špičková technologie se systémem nočního vidění Night Vision. Infračervená kamera umí upozornit na zvířata nebo chodce až na 100 metrů.

opel_grandland_zenavaute-16
Opel Grandland zdolal Passo Sella: foto Žena v autě.cz

Zpátky ale do Dolomit. Průjezd jejich středem patří k nejkrásnějším automobilovým cestám v severní Itálii. Příkré stoupání, značný počet zatáček a nádherné výhledy vykouzlí v létě úsměv nejednoho návštěvníka.

Pravda, zadýchaný cyklista nebo dítě s kinetózou mohou mít k tomu zprvu výhrady. V případě cesty v Grandlandu s hladce řadicí 8stupňovou automatickou převodovkou je cestování v horských průsmycích skutečně pohodové po všechny členy posádky.

Horský průsmyk Passo Sella (2240 m), propojující údolí Val di Fassa a Val Gardena, a Passo Pordoi (2239 m), který propojuje údolí Val di Fassa s oblastí Veneto, patří k nezapomenutelným silničkám pro řidiče i cyklisty, a to z obou stran.

opel_grandland_zenavaute-20
Alpe di Siusi: foto Žena v autě.cz

Druhým místem, jež aspiruje na pohádkovou zahrádku s horskými velikány v pozadí, je Alpe di Siusi. Nad horskou vesnicí Castelrotto se v nadmořské výšce 1850–2350 metrů rozprostírá největší vysokohorská pastvina v Evropě. Oblast patří k nejvíce prosluněným v Alpách, a tak si zde můžete užívat slunečních paprsků zhruba 310 dní v roce.

opel_grandland_zenavaute-8
Opel Grandland poblíž Karersee: foto Žena v autě.cz

S tím zeleno-azurovým pozadím tu sněhobílý Opel Grandland s černou střechou dokonale souzněl.

Přídi dominuje černá maska, efektně propojující velmi chytré a v noci dokonale svítící světlomety s 84 LED pixely v každém světle. Dokonale vykrývají okolní provoz. Celou dobu našeho nočního přejezdu do Alp byla „dálková“ světla zapnutá a vůbec neoslňovala řidiče.

TOP 5 lokací nejsevernějšího italského regionu Tridentsko-Jižní Tyrolsko podle Žena v autě.cz:

  • Horský masiv Sella Ronda           
  • Louky Alpe di Siusi
  • Karersee nebo trek ke skalním věžím Torri del Vajolet
  • Riva del Garda
  • Kaltern, Neumarkt a Tramin
karersee
Karersee je hned u silnice: foto Žena v autě.cz

A je tu třetí z naší pomyslné jihotyrolské hitparády nejunikátnějších míst. Jestli patříte spíše k pasivnějším turistům, doporučujeme přibrzdit autem u jezera Karersee. Stačí udělat pár kroků z parkoviště a máte pěkný snímek, jako byste byli někde v daleké Kanadě.

opel_grandland_zenavaute-10
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Jestli jste duší horal, musíte vidět skalní věže Torri de Vajolet. Tři sestry, štíhlé věže s vrcholky kolem 2800 metrů, se zapichují do oblohy jako zkamenělé prsty.

Lanovka vás vyveze do 1800 metrů, pohodovou cestou dojdete k chatě Gardeccia (2000 m) a pak za hodinu dopochodujete k Rifugio Vajolet a Preuss (2210 m), kde si dáte něco dobrého „jihotyrolského“. Ostatně v Alpách vždy platí, že je na cestě vždy několik horských chat na nádherných místech, kde můžete vstřebávat zvláštní atmosféru regionu a ochutnat jedinečnou místní kuchyni.

d6e9c52a-d423-41b6-a1ef-606ac0fe5018
Torri de Vajolet: foto Žena v autě.cz

Opravdoví odvážlivci se mohou vydat další hodinu cesty velmi strmým stoupáním přímo do sedla k věžím Torri de Vajolet (2 621 m) a obdivovat jejich krásu. Další odměnou za tento famózní trek může být návštěva termálních lázní QC Terme, jakmile se lanovkou nebo pěšky dostane zpět do městečka Pozza di Fassa.

riva
Riva del Garda: foto Žena v autě.cz

Že už vás hory opravdu zmohly? Stačí opět zasednout za volant a navolit do navigace náš čtvrtý horký tip: město Riva del Garda s přímořským klimatem. Je to ráj pro všechny cyklisty, turisty i milovníky vodních sportů s pěknými plážemi a průzračnou vodou.

Jedno z nejhezčích a nejvyhledávanějších měst italské provincie Trentino leží v zátoce na severozápadním okraji jezera Lago di Garda a obklopují ho na okraji právě Dolomity.

tenno
Lago di Tenno: foto Žena v autě.cz

Krásnou panoramatickou silnicí se při zpáteční cestě posouváme ke Lago di Tenno. Blankytné jezero poskytuje dokonalé osvěžení a zároveň tolik potřebný relax. Všude kolem v Jižním Tyrolsku roste vinná réva, jablka, hrušky nebo jahody.

Zdá se vám to pro tuto alpskou končinu jako holý nesmysl? Pak vězte, že správní město celého regionu Jižní Tyrolsko Bolzano patří v létě k nejteplejším městům celé Itálie.

opel_grandland_zenavaute-6
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Mimochodem, při našem alpském roadtripu se musíme zastavit také u interiéru Grandlandu. Opel je v tomto modelu průkopníkem tzv. digitálního detoxu. Dvě obrazovky (12palcový přístrojový štít a 10palcová obrazovka s navigací) jsou spojené do jedné digitální desky.

Zobrazení má logické ovládání a rychlé odezvy. Systém lze snadno spárovat s mobilem a dobře funguje nabíjení bez kabelu v područce.

Vedle pohodlí a hospodárnosti patří k silným stránkám Opelu Grandland také velký kufr, který nabízí 514 litrů objemu. Na zpáteční cestě proto přibrzďujeme ve vinařské oblasti Kaltern s přilehlými městečky jako Neumarkt a Tramin. To je náš pátý objevený jihotyroský skvost! Klimatické podmínky a specifická půda alpských vinic dodávají vínům svěžest a velmi zajímavou minerální chuť.

kaltern
Kaltern: foto Žena v autě.cz

Zejména Kaltern, ležící na břehu stejnojmenného jezera, patří k nejkrásnějším vesnicím. S plnýma rukama lahví vyhlášeného červeného Pinot Noir a Lagrainu a bílého tramínu otevíráme dveře kufru Grandlandu, a to velmi snadno – pohybem nohy pod zadním nárazníkem. 🙂

opel_grandland_zenavaute-15
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Loučíme se s italskými městečky, kde nás Grandland potěšil snadnou ovladatelností a příjemně přeposilovaným volantem. Vracíme se přes alpský Brenner po dálnici a 7 hodinách komfortní jízdy zpět do české kotliny.

Nutno zdůzarnit, že vedle komfortní jízdy a armády bezpečnostních asistentů Grandland potěší svou nízkou spotřebou do 6 litrů na 100 km. Rodinná výprava v naftovém Opelu Grandland do Alp se tak s cestovními výlohami pod 5 tisíc korun vyplatí!

Opel Grandland je za nás ideální auto pro rodiny s dětmi a aktivní páry. Během pár dní jsme najeli téměř 2 tisíce kilometrů.

Vůz nabízí dostatečnou dynamiku a kultivovaný chod, pohodlně a svižně převeze celou rodinu na delších trasách. S grácií zdolá náročné horské průsmyky a serpentiny. Pro nás je proto synonymem pohodlí, prostornosti a také úspornosti.

opel_grandland_zenavaute-22
Opel Grandland: foto Žena v autě.cz

Ceny: 10denní dálniční známka do Rakouska 10 €; průjezd Brennerským průsmykem 10,5 €; dálniční poplatky v Itálii (trasa Vipiteno–Riva del Garda a zpět 2x 5,3 €); nafta 2,06 €/l.

Opel Grandland (1.2 Turbo 96 kW/130 k) startuje na akčních 679 990 Kč.

Oficiální stránky www.suedtirol.info/cs a www.visittrentino.info jsou plné inspirace a užitečných tipů na výlety.

Sdílet článek:

Více na webu Opel

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018