S mobilem v ruce bouráme 2x častěji než muži!
16. 7. 2018
Mobil sice používáme za volantem méně častěji než muži, pokud ho však už vezmeme do ruky, riziko, že se něco stane, je dvakrát vyšší než u mužů. Vyplývá to z nejnovější analýzy pro kampaň #nepozornostzabiji.
Ačkoliv je o nás známo, že bravurně zvládáme více věcí najednou, v případě řízení a používání mobilu současně to podle statistik až tak úplně neplatí. Na 10 tisíc aut, v nichž za volantem sedí ženy řidičky, dojde k nehodě kvůli držení mobilu v ruce u 43 případů, zatímco u mužů řidičů je to pouze ve 20 případech. Obzvlášť u žen, které často vozí ve svých autech děti, je používání mobilu při řízení alarmující.
Že za volantem skutečně telefonujeme, se přiznává v průzkumu více než polovina řidiček, u mužů jsou to až dvě třetiny. Přitom samy přiznaváme, že používání mobilu za volantem považujeme za velice závažný prohřešek a nebezpečnou činnost.
Aby mobil řidiči i řidičky odložili, muselo by se stát něco skutečně vážného. Nejvíce z nich by od používání mobilu za volantem odradila nehoda nebo jiná krizová situace, která by se jim osobně stala. Druhým nejčastějším důvodem je zodpovědnost za druhého člověka, třeba po narození dítěte, či smrt někoho blízkého v důsledku telefonování nebo psaní SMS za volantem.
Nejde jen o samotné telefonování. V současné době rozmachu sociálních sítí je ještě rizikovější používání nejrůznějších chatovacích aplikací nebo sociálních sítí. Co se týče SMS a používání chatu při řízení, více než třetina mužů se k tomuto prohřešku přiznává, zatímco u žen jde přibližně o jednu čtvrtinu. Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje.