Pravda o rostoucích autosedačkách
15. 3. 2022
Děti v autě jsou to nejcennější, co ve svých dvoustopých parťácích vozíme. Ač je pro nás bezpečnost dětí v autě to nejdůležitější, nebýváme při dodržování pravidel bezpečného cestování s dětmi důslední. Společně s expertkou na bezpečnost Kateřinou Šulcovou se dnes věnujeme problematice autosedaček a tomu, jaká je nejlepší.
Jakou autosedačku koupit?
Pokud to finanční situace dovoluje, doporučila bych na tomto dětském vybavení nešetřit a koupit autosedačku novou. To je jediná záruka, že nebyla použita při autonehodě, nebo nejsou opotřebené důležité části.
Zároveň doporučuji dát při výběru na výsledky nezávislého testování (např. ADAC, Stiftung warentest) a dívat se cíleně na výsledky testů bezpečnosti. Celkové hodnocení zahrnuje test ergonomie, omyvatelnost potahu atd.
Výsledky testů lze dohledat zpětně a tak lze ověřit bezpečnost případně i u sedaček „z druhé ruky“. Ty ale doporučuji velmi důkladně zkontrolovat (včetně vnitřních výplní).
Které bezpečnostní testy jsou klíčové při výběru autosedaček?
- Čelní náraz v 64 km/h s přesazenou deformovatelnou bariérou, reprezentuje soubor nejčastějších typů dopravních nehod.
- Boční náraz Řada sedaček je navržena perfektně na čelní testy, ale už nezohledňují boční ochranu. Proto je důležité dívat se na výsledky nezávislého testování, které zohledňuje i boční ochranu.
Co se týče rostoucích sedaček, tak nejsem jejich velkým fanouškem. Z hlediska bezpečnosti poskytují pro menší děti nižší ochranu.
Výjimku, ale tvoří sedačky ve skupině 0-I, které naopak v testech vycházejí velmi dobře (díky možnosti vozit dítě protisměru jízdy cca do 4 let). Proto bych doporučila pro dítě v průběhu let pořídit minimálně 3 velikosti:
- 0 – protisměrnou sedačku od narození do cca 3-4 let (0-cca 18 kg),
- I – posměrnou sedačku s 5ti bodovými pásy,
- II – plnohodnotnou sedačku do 36 kg.