Pozor na sníh a led
2. 2. 2021
Sníh a led na cestě znamenají zvýšené riziko nehody. Bezpečný odstup 2 vteřin nemusí v zimě stačit. Vyvarujte se rychlého zrychlování a brzdění. Pár rad, na co si dát pozor při cestování autě v zimě, najdete právě zde.
Tam, kde v 90kilometrové rychlosti zastavíte na 70metrech, potřebujete na ledu skoro 1/4 kilometru. Ve stotřicítce dokonce 2x tolik.
Jízda s motorovým vozidlem na zledovatělém nebo sněhem pokrytém povrchu vozovky vyžaduje více řidičských zkušeností, protože dochází k častější ztrátě adheze pneumatik a následnému smyku.
„V tomto případě je zcela zásadní rychlost – jet tak rychle, abyste byli v případě problémů schopní zachovat klid a zvolili správné řešení situace. Pokud se vůz dostane do smyku, je potřeba volantem kola lehce srovnat a korigovat plynule směr vozidla bez zbytečného zrychlování či brždění,“ doporučuje plk. Mgr. Pavel Žíha, vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.
Pozornost byl měl řidič věnovat také citlivějšímu ovládání akceleračního a brzdového pedálu. Správné předvídání dopravní situace provázené dostatečným odstupem od vozidla vpředu je rovněž předpokladem dalšímu výraznému snížení rizika dopravní nehody, často s fatálními následky.
Jak auto připravit a co mít v autě při jízdě v zimě:
- použití pneumatik se zimním vzorkem (hraniční 4 mm prodlužuje brzdnou dráhu vozidla v kritické situaci o 1/2),
- kapalina do ostřikovačů pro použití v teplotách pod bodem mrazu,
- zimní povinnost odstranit sníh či led z karoserie vozu,
- škrabka, smetáček, lopatka,
- sněhové řetězy pro případy zasněžené silnice či zapadnutí.