Zdroj: archiv webu

Čeká vás cesta autem na dovolenou?

4. 6. 2018

Cesta vlastním autem patří mezi oblíbené varianty dopravy na dovolenou. Než se vydáte na cestu, je nutné nejen připravit vozidlo po technické stránce, neméně důležitá je také kontrola dokladů a obeznámení se s formalitami i dopravními předpisy.

Prověřte technický stav vozu

Základní kontrolu můžete provést sami. Pokud si na to nevěříte, využijte autoservis. Zaměřte se na osvětlení, stěrače a pneumatiky. U těch zkontrolujte, zda nejsou nějak poškozeny. Dbejte rovněž na správný tlak uvnitř obutí. Samozřejmostí je kontrola provozních náplní. Prověřte také brzdy – přinejmenším vizuálně zkontrolujte, kolik ještě zbývá třecího materiálu na kovovém podkladu brzdových destiček a zdali brzdové kotouče nevykazují známky hloubkové koroze nebo nadměrného opotřebení.

Foto: archiv webu

Kvalitní pojištění a asistenční služba

Samozřejmostí při cestě do zahraničí je cestovní pojištění. Nezapomínejte ale ani na pojištění svého vozu. Povinné ručení platí i v zahraničí, a i v základní variantě jsou většinou zahrnuty služby asistenční společnosti. Ovšem v omezené míře. Stojí tak za zvážení, zda si na cestu do vzdálené destinace nepřikoupit širší služby a současně i vyšší finanční limity pro řešení různých situací. Asistence navíc přitom není drahá, ročně jde jen o pár stokorun, které vám ale mohou ušetřit nemálo peněz, starostí a problémů.

Foto: archiv webu

Doklady

Cestovní pas nebo občanský průkaz na cestu do zahraničí nestačí. Je nezbytné mít u sebe i řidičský průkaz a malý technický průkaz. Důležité je též pamatovat na potvrzení o platnosti povinného ručení, takzvanou zelenou kartu. Musíte ale mít vždy originál i duplikát. V případě dopravní nehody v zahraničí totiž policie originální zelenou kartu řidiči odebírá. Pokud na dovolenou jedete v půjčeném autě a nejste v technickém průkazu uveden jako jeho vlastník, nezapomeňte si k dokumentům přibalit i prohlášení vlastníka či provozovatele vozidla, že s touto cestou souhlasí.

Seznam kontaktů a připravené formuláře

Součástí výbavy řidiče by měla být i složka obsahující seznam telefonních čísel na záchranné sbory v zemích, jimiž budete cestovat. Kontakty na policii, záchranáře či hasiče mějte napsané na papíře i uložené v mobilním telefonu. Rozhodně mějte po ruce i kontakt na asistenční službu. V neposlední řadě nezapomeňte na evropský formulář pro záznam o dopravní nehodě.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018