foto: archiv Žena v autě.cz

Mikrospánek a rizikové poslední kilometry

6. 9. 2024

Nejkritičtější etapa při cestě autem je při dlouhých cestách poslední pětina trasy, kdy řidiči ztrácí přirozenou ostražitost. Plánujte si při cestách pravidelné přestávky, dostatečně pijte a nepodceňujte ani vliv počasí.

Poslední pětina cesty je riziková

Únava nejčastěji postihuje řidiče mezi 1. a 3. hodinou ranní, ale kritický je také čas odpoledne mezi 14. a 16. hodinou.

Největší riziko však představuje poslední pětina cesty, kdy řidiči často ztrácejí pozornost. Při nehodách způsobených únavou dochází k výrazné ztrátě kontroly nad vozidlem, neúmyslným změnám směru jízdy a často chybí i brzdná reakce.

bezpecnost33
Zdroj: archiv webu

Kdy je vhodné okamžitě zastavit

Cítíte-li bolest v zádech, strnulost, bolení nohou, pálení očí, zavírání očí nebo bolení hlavy, či dokonce mžikové vysazení – mikrospánek, pak už je skoro pozdě.

Zastavte okamžitě na nejbližším odpočívadle a zacvičte si, v noci se pokuste si alespoň na krátkou dobu zdřímnout.

Přestávky v jízdě je vhodné udělat vždy po zhruba dvou až 2,5 hodinách. Spolujezdec by měl být oporou řidiče, rozhodně by neměl cestu prospat. Měl by pomoci s kontrolou cesty v navigaci, vyhledáváním odpočívadel, starostí o děti či zvířata apod.

Kafe či energeťák? Krátkozraké řešení

Kofeinové nápoje či energetické drinky mohou krátkodobě pomoci, ale nejsou náhradou za skutečný odpočinek. Bezpečnost na silnicích začíná u nás samotných – prevence únavy by proto měla být prioritou každého zodpovědného řidiče.

Důležité je nepodceňovat také spánek před dlouhou cestou. Aby byl řidič v dobré kondici, měl by spát alespoň šest hodin.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018