Jezděte na sněhu jako profesionálka
22. 1. 2019
Nepříznivé povětrnostní podmínky a špatná viditelnost v zimním období jsou pro všechny řidičky výzvou pro jejich dovednosti za volantem. Víte však, jak řídit na sněhu a jak tyto situace zvládat s klidnou myslí a naprostou jistotou?
Jak sjet dolů z prudkého zasněženého kopce?
Zásadní je brzdění motorem. Jízda v klesání na nižší převodové stupně usnadní ovládání vozidla a ulehčí brzdám. Toto doporučení platí jak pro zimu, tak i pro léto, ale mimořádně velký význam má právě v chladném období, protože při nízkých teplotách ztrácejí pneumatiky na asfaltu adhezi.
Pozor na náledí.
Při jízdě na sněhu věnujte pečlivou pozornost tmavým plochám na vozovce, protože by se mohlo jednat o náledí. Je důležité zachovat klid a nedělat náhlé manévry. Volantem otáčejte pozvolna a brzděte jen mírně, dokud místo s náledím nepřejedete. Teprve pak získají pneumatiky znovu dostatečnou adhezi.
Zlaté pravidlo: Předvídejte, co je před vámi, a jeďte plynule, to je základní pravidlo pro řízení v nepříznivých podmínkách.
Mlhové světlomety používejte pouze v extrémních podmínkách.
Je chladný, ale slunečný den. V těchto případech nikdy nepoužíváme mlhové světlomety. Jejich zapnutí je dovoleno pouze za špatné viditelnosti. Mlhové světlomety jsou svým vyšším jasem přínosné v hustém dešti nebo mlze, ale při nesprávném používání mohou oslňovat ostatní řidiče.
Nejlepší způsob, jak parkovat venku?
U zaparkovaného vozidla s automatickou převodovkou dát páku voliče do polohy „P“, resp. zařadit „neutrál“ nebo první převodový stupeň či zpětný chod ve vozech s mechanickou převodovkou, a v obou případech zajistit vůz také parkovací brzdou. Při parkování venku doporučujeme zdvihnout stírací lišty, aby nepřimrzly ke sklu čelního okna během sněžení nebo velkého poklesu teplot.