
Jarní péče o auto
2. 4. 2025
Jaro je ideálním obdobím nejen pro očistu auta, ale i k důkladné údržbě všech strojů se spalovacím motorem. Pravidelnou péčí chráníte nejen jejich výkon a spolehlivost, ale i svou investici. Na co se při jarním servisu zaměřit?
Motor a palivo: Důležitá prevence karbonových usazenin

Jaro přináší střídání nižších a vyšších teplot v krátkých intervalech. Pro auta je to stále období častých „studených startů“, po nichž se motor rychle zahřívá. Tento jízdní vzorec podporuje vznik karbonových usazenin, které mohou snižovat výkon motoru a zvyšovat spotřebu paliva.
„Karbonové usazeniny se tvoří po celý rok a z dlouhodobého hlediska mohou motoru výrazně škodit,“ vysvětluje Markéta Jakoubková.
„Nejjednodušší prevencí je tankovat aditivované palivo, které motor průběžně čistí a chrání před tvorbou nových usazenin. Takovým jsou například paliva Shell V-Power, jež 100% čistí klíčové části motoru.“

Nyní je vhodný čas zcela spotřebovat „zimní palivo“ (pokud ho v nádrži máte) a natankovat čerstvou, jarní respektive letní směs – ta se totiž liší svým složením.
Přechodná paliva, která natankujete od 1. března do 14. dubna v případě nafty a od 1. dubna do 20. května v případě benzinu, by se pak zase měla „vyjet“ před dalším klimatickým obdobím.
Zvlášť majitelé plug-in hybridů či sporadicky využívaných aut by měli zkontrolovat, zda jim v nádrži nezbyl starší benzín, který již není vhodný pro aktuální teploty, co nejdříve jej spotřebovat a natankovat čerstvé palivo.
Podvozek: Skrytá hrozba v podobě soli a nečistot
Zatímco karoserii si od zimních nánosů většina řidičů umyje se samozřejmostí, mytí podvozku spousta
z nich opomíjí. Podle dat společnosti Shell si jej u mycího programu zvolí jen necelá polovina zákazníků. Přitom právě podvozek bývá po zimě nejvíce ohrožen nánosy soli, chemických posypů, zbytky olejů a dalšími agresivními nečistotami.

Ohroženy jsou hlavně silentbloky, čepy, těsnění hnacích hřídelů, tlumiče, diferenciál, brzdy, ale také výfukový systém.
Pokud se podvozek pravidelně nemyje, jednotlivé díly mohou začít korodovat, pryžové části tvrdnout a celé soustavy pak ztrácí spolehlivost i životnost.
Nečištěný a zanesený podvozek se časem projeví i při servisních úkonech – pohyblivé díly „zatuhnou“ a je nutné je vyměnit. Pravidelná péče tak přináší dlouhodobou úsporu nákladů.
Obecně platí, že po zimě (nebo i během ní) by měl podvozek projít tlakovým mytím, které odstraní zaschlou sůl, štěrk a prach.
Vyplatí se zvolit mycí linku, která mytí podvozku zahrnuje do většiny svých programů, a ideálně i ruční předmytí tlakovou vodou. Na mycích linkách čerpacích stanic Shell jsou pro každé roční období připravené speciální čisticí přípravky, které se po zimě zaměřují právě na odstranění soli (v dalších obdobích pak např. na pyl nebo hmyz).
Kontrolu provozních kapalin byste měli provádět alespoň vizuálně, před sezónou však raději pečlivěji:
- Ostřikovače: Po posledních mrazících vyměňte zimní směs za letní – lépe odstraňuje hmyz a pyl.
- Chladicí kapalina: Zkontrolujte hladinu i stáří kapaliny.
- Brzdová kapalina: Nechte si ji v servisu zkontrolovat na obsah vody.
- Motorový olej: Sledujte hladinu a termín výměny dle doporučení výrobce.