Co vše zařídit při nákupu auta
22. 10. 2020
Nákup auta je vážný úkol, který vyžaduje pečlivou analýzu, rozpis nákladů a zvážení mnoha faktorů. Pokud plánujete koupit auto, bude se vám hodit náš článek, kde je shrnuto vše podstatné, abyste na nic nezapomněli.
Jak koupit auto? Začněte rozpočtem
Rozhodli jste se koupit auto? Nejprve byste měli nastavit svůj rozpočet, abyste věděli jak řešit financování svého nového vozidla. Po přidělení konkrétní částky si můžete sami stanovit nákupní cíl. Nepořizujte si zbytečně drahé auto, které si nemůžete dovolit. Mějte na paměti, že cena vozu není vše. Po jeho zakoupení budete mít řadu dalších povinností, včetně:
- sjednání a úhrady povinného ručení
- nákladů na palivo,
- povinné kontroly,
- opravy /výměny dílů,
- výměnu pneumatik,
- výměnu oleje,
- další náklady spojené s údržbou vozidla.
Především buďte realističtí a při nákupu používejte zdravý rozum. Pokud jste šťastným rodičem několika dětí, pak se poohlédněte po rodinném autě, ve kterém se můžete snadno projet společně. Naopak pokud jste nezadaní a auto vám má sloužit pouze k dojíždění do práce, vyberte si malé městské auto, které má malou spotřebu a efektivně se pohybuje po přetížených silnicích. Vyberte si auto, které vás po několika měsících používání nebude nudit a vydrží déle.
Ujistěte se, že kupní smlouva obsahuje všechny potřebné informace
Prodejní a kupní smlouva na automobil je ve skutečnosti velmi jednoduchá. Měla by obsahovat všechny informace o prodejci i nakupujícím automobilu, tj. jména, příjmení, adresy, PSČ, informace z občanského průkazu, registrační číslo vozidla, číslo podvozku (VIN), kapacitu a rok výroby.
Samozřejmě nesmí chybět ani informace o ceně, datu transakce a možných vadách. A tady se záležitost komplikuje. Populární praxí je podceňování hodnoty automobilu na smlouvě, která je pro kupujícího nebezpečná. Podcenění hodnoty automobilu podle smlouvy může ztížit vymáhání vrácení peněz v rámci záruky a vystavuje kupujícího penalizační daňové odpovědnosti.
Je také nebezpečné zadat dřívější datum. Pak, v případě přestupku před skutečnou koupí automobilu, může být nový vlastník automobilu obviňován z dovádění předchůdce. Z tohoto důvodu je vhodné do smlouvy zadat nejen datum zakoupení automobilu, ale také konkrétní čas. Kupní smlouva na automobil vzor se vám bude hodit, na internetu najdete celou řadu vzorů ke stažení.
Nezapomeňte na evidenční kontrolu
Dříve, než si sjednáte povinné ručení, musí být u zakoupeného vozu provedena evidenční kontrola. Jedná se o provedení důkladné kontroly vozu, i když má důležitou technickou kontrolu za sebou.
Z důvodu vaší bezpečnosti je také vhodné nechat vyměnit základní spotřební materiál (filtry, oleje, rozvody) a části, které již mohou být opotřebované. Většině těchto věcí se vyhneme, pokud si koupíte ojeté auto od důvěryhodného prodejce, který tyto činnosti provádí sám před prodejem. V tomto případě získáte auto, které je plně funkční.
Sjednejte si povinné ručení
Nejdůležitější aktivitou po zakoupení ojetého vozu je sjednání smlouvy povinného ručení. Každý majitel vozu musí mít tuto pojistku sjednanou svým jménem. Jakmile je na autě provedena evidenční kontrola, můžete si vybrat vhodné pojištění a sjednat jej na pobočce dané pojišťovny nebo online.
Proveďte přepis vozidla
Pokud kupujete vozidlo, jako nový majitel máte povinnost do 10 dnů od nákupu navštívit registr vozidel. Zde vám provedou přepis vozidla a to nezávisle na místě prodávajícího i kupujícího.
V případě, že se původní majitel k přepisu nedostaví, musíte mít k dispozici jím podepsanou plnou moc. Nezapomeňte si sebou vzít občanský průkaz, malý a velký technický průkaz, zelenou kartu, protokol o provedení evidenční kontroly, kupní smlouvu a v případě potřeby již zmíněnou plnou moc.