Autem do Chorvatska – rady na cestu 2020
25. 8. 2020
Vypravili jsme se v OCTAVIA COMBI na dvoutýdenní cestu do Chorvatska. Na základě této čerstvé zkušenosti jsme připravili aktuální rady na cestu a tipy, co rozhodně neminout. Vstup do Chorvatska není v současné době pro české turisty nijak omezen, moře a památky jsou krásné, tak vám cestu vřele doporučujeme.
Cesta autem do Chorvatska
Chcete se při cestě do Chorvatska vyhnout čekání v nekonečných kolonách? Ideální je vyrazit do Chorvatska v jiný den než v pátek nebo v sobotu, kdy je největší provoz. My jsme vyrazili na cestu ve čtvrtek ráno a cesta byla celá průchozí bez větších problémů.
Nepatrné zdržení bylo jen na slovinsko-chorvatské hranici (přechod Macelj) cca 20 min. Cestu zpět jsme absolvovali ve středu, a fronta byla jen na chorvatsko-slovinské hranici (přechod Rupa) cca 30 min.
Formulář pro vstup do Chorvatska
Podmínkou vstupu do Chorvatska je poskytnutí informací o místě a délce pobytu a kontaktní údaje nejlépe prostřednictvím online formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr. Formulář je k dispozici v několika jazykových mutacích, včetně české. Po vyplnění formuláře dostanou cestovatelé potvrzení o nahlášení cesty a zároveň všechny potřebné informace pro pobyt v Chorvatsku.
Toto potvrzení je nejlépe si vytisknout a na hraničním přechodu v Chorvatsku umístit na přední sklo auta. Stačí se zařadit do příslušného pruhu a odbavení na hranicích by pak mělo být rychlejší. Novou povinností je mít při cestě do Chorvatska s sebou teploměr a také doporučujeme mít dezinfekční gel a roušky.
Aktuální informace týkající se opatření z hlediska výskytu koronaviru v Chorvatsku pak naleznete na stránkách MZV ČR.
Nejrychlejší cesta k moři
Zvolili jsme nejkratší a nejpohodlnější trasu Praha – hraniční přechod Dolní Dvořiště – Linz – Graz – hraniční přechod Šentilj – Maribor – hraniční přechod Macelj – Záhřeb – Split. Cesta byla dlouhá 1 036 km (v podstatě celá je po dálnici – tradičně s výjimkou území ČR) a i s malými přestávkami na občerstvení nám trvala cca 12 hodin.
Dálnice v Chorvatsku jsou zpoplatněné mýtem, s využitím krabičky ENC, můžete ušetřit 20 % za dálniční poplatky. Za tento úsek na chorvatské dálnici Macelj-Split jsme zaplatili 229 KUN (bez využití ENC).
Kde případně zastavit a co vidět
Na cestě do Splitu můžete z páteřní dálnice v podstatě kdykoliv odbočit a pohodlně tak navštívit po kvalitních cestách některé přírodní a historické klenoty této země, jako jsou například NP Plitvická jezera, NP Krka, města Zadar, Šibenik, Trogir, nebo již zmíněný Split.
Na naší expedici po Chorvatsku jsme postupně trajekty a katamarány navštívili tři překrásné ostrovy – tajemný a dlouho pro turisty uzavřený Vis a levandulový a živý Hvar v Dalmácii, na závěr pak málo osídlený a turisty trochu přehlížený Cres ležící v regionu Kvarner. Na všechny ostrovy se dostanete pohodlně pravidelnou kvalitní trajektovou dopravou za rozumné a tento rok dokonce za mimosezonní ceny.
Ať se rozhodnete ochutnávat nejlepší mořské plody a ryby v Chorvatsku na Visu, nebo pít koktejly a tančit na Hvaru, či najít samotu a ochutnávat nejlepší jehněčí v Chorvatsku na ostrůvku Cres, tak podle našeho názoru neuděláte chybu.
Mimo jiné na všech třech ostrovech jsou vyhlášené pláže světové úrovně, jako např. Stiniva, Srebrena (Vis), Dubovica (Hvar), Lubenice nebo Mali Bok (Cres), překrásná příroda, výborné jídlo a milí lidé.
Silnice v Chorvatsku
Silnice jsou kvalitní a značení velmi dobré, všude je možné bez problémů zaparkovat, a to na většinou placených parkovištích. Chorvatské dálnice jsou ve výborném stavu a žádná dlouhá omezení ve stylu naší D1… Stejně tak odstavná parkoviště a čerpací stanice jsou většinou vybudované v poslední letech a tomu odpovídá i kvalita služeb včetně dobíjecích stanic pro elektro vozy.
Pro úplnost dodávám cenu rakouské dálniční známky na 10 dní (9,5 EURO) a slovinské na 7 dní (15 EURO) a ceny nafty v Chorvatsku – mimo dálnice cca 8,6 KUN/1 litr, dálnice cca 9,15 KUN/1 litr a ve Slovinsku – mimo dálnice cca 1 EURO/1 litr, dálnice cca 1,2 EURO /1 litr.
Testovaná ŠKODA OCTAVIA COMBI s naftovým motorem 2.0 TDI s výkonem 110 kW si během této dlouhé cesty řekla jen o 4,5 litru na 100 kilometrů! Na úspornost a pohodu na palubě nového modelu OCTAVIA nedám dopustit. Cena cesty do Chorvatska a zpátky tak nebyla ani 5000 Kč.
Cesta zpět do ČR
Zpáteční cestu z ostrova Cres jsme zvolili ve středu, a to ve směru Brestova – Opatija – hraniční přechod Rupa – Ljublan – hraniční přechod Karawanka – Salzburg – Linz – hraniční přechod Dolní Dvořiště – Praha.
Celkem 790 km jsme i se zastávkou na oběd ve vynikající rakouské síti dálničního občerstvení Landzeit a malým zdržením na výše zmíněné chorvatsko–slovinské hranici ujeli za cca 10h.
Naše středeční cesta byla plynulá bez hraničních kontrol a front. Na zpáteční cestě proběhla jen kontrola slovinskými celníky, kdy je nutné předložit osobní cestovní doklad. Ostatní hraniční přechody byly bez kontrol. Díky středečnímu termínu odjezdu nás nepostihla ani pravidelná kolona před zpoplatněným hraničním tunelem Karawanka a jeho mýtnými bránami.