PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ
Opelem na dovolenou: foto Žena v autě

Rady na cestu: Chorvatsko 2025

2. 7. 2025

Chystáte se autem do jedné z nejvíce oblíbených destinací mezi Čechy? Seznamte se s informacemi, co nesmí v autě chybět a na co si dát při cestě Chorvatskem pozor.

Na cestu do Chorvatska potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas, platný řidičský průkaz, platný technický průkaz od vozidla a zelenou kartu jako doklad o povinném ručení. Pokud cestujete do Chorvatska s domácím mazlíčkem, nezapomeňte s sebou Pet EU pas.

Na alkohol je obecný limit 0,05% v krvi, ale u některých kategorií řidičů je limit 0,00%, to se týká řidičů vozidel nad 3,5 t, řidičů z povolání při výkonu služby a mladých jezdců do 24 let věku.

Stiniva Chorvatsko
Stiniva Chorvatsko: Žena v autě.cz

V Chorvatsku nesmějí děti mladší 12 let cestovat na předních sedadlech

Výjimkou jsou děti do 2 let věku, které mohou cestovat v přední části, jsou-li umístěny v zádržném systému, který je přizpůsobený jejich velikosti, a pokud je na zadní straně deaktivován airbag.

V Chorvatsku je povinné celoroční svícení jen pro motocykly a mopedy. 

Všechna vozidla musí být vybavena výstražným trojúhelníkem. Toto pravidlo neplatí pro motocykly, auta s přívěsem musí mít naopak dva trojúhelníky.

Povinně musí mít reflexní vestu pouze řidič.

Rychlostní limity

Pokud není rychlost upravena značkami, platí tyto údaje:

  • V zastavěných oblastech 50 km/h.
  • Na silnici 90 km/h.
  • Na rychlostní silnici 110 km/h.
  • Na dálnici 130 km/h.
  • Mladí řidiči do věku 24 let nesmí překročit rychlost 80 km/h na silnicích, 100 km/h na rychlostních komunikacích a 120 km/h na dálnicích.

Mýtné se v Chorvatsku platí podle délky projetého úseku a podle typu vozidla. Je možné ho platit v hotovosti, platební kartou nebo prostřednictvím předplatného. 

  • Předplacené čipové karty umožňují slevu 10% na mýtném. Řidiči, vybavení „ENC“ transpondérem (elektronická cestovní karta) se vyhnou dlouhé čekací době na mýtných branách během hlavní sezóny, 10% sleva na mýtné platí také.
  • POZOR! ENC transpondéry nyní musí být registrované u příslušných orgánů, které spravují chorvatské dálnice. Tuto registraci lze provést prostřednictvím e-mailu. Další informace jsou k dispozici prostřednictvím následujícího odkazu: http://www.hac.hr/notification-to-enc-package-users-524

Co dělat v případě nehody

Při nehodě je důležité pro zajištění místa nehody a poskytnutí pomoci jakékoli zraněné osobě. Současně musí být na místo nehody přivolána policie, a to je současně nutné vyplnit prohlášení s názvem „potvrda“. Je třeba také uvést informace o zúčastněných řidičích a případných svědcích.

Evropský formulář o nehodě musí být vyplněn a podepsán oběma stranami zapojenými do nehody, a pak zaslán do příslušné pojišťovny.

Evropský formulář o nehodě – anglicky zde.

Evropský formulář o nehodě – česky zde.

Seznamte se s těmi nejzásadnějšími informacemi o dopravních předpisech v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Itálii. Krásné léto a šťastné kilometry přeje Žena v autě.cz

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018