Připravte se na jízdu v zimě
25. 11. 2020
Zima sebou přináší zrádné jízdní podmínky různého typu. Ať už se při každodenním ranním dojíždění potýkáte se zledovatělými silnicemi nebo absolvujete dlouhé trasy při dešti na bahnem pokryté silnici, měli byste být připraveni na vše, co vás může na silnici potkat.
Následující tipy společnosti Goodyear vám pomohou, abyste svůj vůz lépe připravili na nepřízeň počasí a omezili nebezpečné situace za volantem.
Pozor na rychlou jízdu
Mokré a zledovatělé silnice snižují trakci, takže se vůz při příliš rychlé jízdě daleko hůře ovládá. Vzhledem k tomu, že déšť, led a sníh mohou prodlužovat brzdnou dráhu, je důležité zpomalit a upravit odstup, abyste mohli vozidlo bez problémů úplně zastavit.
Citlivé přibržďování vám pomůže zpomalit, ale nezapomínejte k tomu účelu využívat také řadicí páku – díky přeřazení na nižší rychlostní stupeň budete moci zpomalovat bezpečněji a s menším rizikem zablokování kol a smyku.
Zkontrolujte pneumatiky
Je důležité kontrolovat, zda se hloubka běhounu vašich pneumatik pohybuje v mezích daných zákonem. Pokud pravidelně jezdíte v opravdu zimních podmínkách, zajistí vám zimní pneumatiky kratší brzdnou dráhu. Ale zimní pneumatiky se v tomto ročním období doporučují, i když žádný sníh a led na vozovce nejsou.
Hlídejte si průměrnou venkovní teplotu: Goodyear doporučuje přezout na zimní pneumatiky při první změně počasí. Například pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ nabízejí příkladnou ovladatelnost za každého počasí.
Jak vysvobodit uvízlý vůz
Zima s sebou přináší také nebezpečí, že uvíznete v blátě nebo sněhu. Pokud k tomu dojde, je důležité vědět, jak postupovat. Dupnout na pedál plynu ve snaze o vyjetí je zcela kontraproduktivní, kola vozu se začnou protáčet a ještě více vůz zahrabou.
Místo toho se zkoušejte pomalu rozjet se zařazeným vyšším rychlostním stupněm. Nižší točivý moment vám pomůže zlepšit záběr a zamezí protáčení kol.
Pozor na led
Mosty jsou náchylnější k vytváření ledové pokrývky než běžné silnice, takže na ně vjíždějte s maximální opatrností, před nájezdem na most zpomalte a jeďte opatrně. To vám pomůže, pokud opravdu narazíte na zledovatělý povrch.
Buďte připraveni
Pokud se chystáte na dlouhou cestu a hrozí špatné počasí, stojí za to přibalit něco pro případ uvíznutí nebo pro případné čekání na asistenční vozidlo. Zvažte třeba některé z těchto věcí:
- teplé oblečení a přikrývky
- občerstvení a voda
- výstražný trojúhelník
- reflexní bunda nebo vesta
- svítilna
- nabíječka do auta
- hasicí přístroj
- lékárnička
Některé z nich – jako například reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička – patří ve většině zemí k povinné výbavě. V cizině se vždy seznamte se s místními předpisy, abyste se ujistili, že máte ve voze alespoň minimální předepsanou výbavu. Všechny uvedené věci vám pomohou, pokud bude mít váš vůz poruchu nebo když zabloudíte. Ale ještě důležitější je ujistit se, že je vaše vozidlo na cestu skutečně dobře připraveno.
Zkontrolujte vůz
Každé vozidlo s jakoukoli menší závadou by mohl s větší pravděpodobností přestat sloužit, až když udeří chladné počasí. Je proto důležité, abyste auto zkontrolovali důkladně – nejen jeho pneumatiky – zvláště pokud plánujete v zimě ujet hodně kilometrů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda:
- je nabitá baterie
- jsou všechna světla v plně provozuschopném stavu
- máte kvalitní stěrače, které nejsou poškozené nebo prasklé
- je v ostřikovačích čelního skla doplněna kapalina vhodná pro teploty pod bodem mrazu
Auto v perfektním stavu vám v zimě bude dělat lepší službu než vůz s jakoukoli, byť sebemenší, závadou.
Nerozptylujte se při jízdě
Ze všeho nejvíc je při jízdě v zimě třeba, abyste byli pozorní a ostražití. Abyste se bezpečně dostali do cíle, bude zvládnutí jízdy za špatné viditelnosti a často ve velmi zrádných podmínkách vyžadovat veškerou vaši pozornost.
Příprava vozidla na zimu nemusí být až tak obtížná. Čas, který jí věnujete, se vám však vyplatí, protože vám pomůže, abyste zůstali na silnici v bezpečí i za špatného počasí.