Zdroj: archiv webu

Zaručené tipy na překonání podzimní únavy

21. 9. 2016

Dny se pomalu krátí, světla venku ubývá, většina z nás má již po dovolené a není se na co těšit. Nedostatkem světla, ale i špatného počasí se hodně lidí začne během podzimních měsíců cítit bez energie, padá na ně únava i lenost k jakýmkoliv aktivitám. To jsou jen jedny z mála příznaků, které se mohou objevit začátkem podzimu a někdy dokonce přetrvávají celou zimu. Zde je několik rad jak zatočit s podzimní únavou.

Dobrý spánek je základ

Dobrý spánek značně přispívá k tomu, aby se člověk během dne cítil svěží a plný energie. Ne nadarmo se říká, že by každý měl spát optimálně 8 hodin denně a na podzim to platí dvojnásob. Někteří lidé s těžšími projevy únavy mají dokonce potřebu spát až o 2,5 hodiny denně déle. K dobrému spánku patří i kvalitní matrace a ložní prádlo. A pokud se vám špatně vstává, zajděte do obchodu a udělejte si radost novým povlečením, ať se do nového dne probouzíte vždy s úsměvem.

Pusťte do života více světla

Pokud vám v podzimních měsících chybí dostatek světla, není nic jednoduššího, než ho nahradit uměle. Na světle se nevyplatí šetřit, protože jím opravdu můžete dodat tělu chybějící energii slunečních paprsků. Výbornou volbou jsou například LED žárovky. Kromě svícení doma můžete také vyzkoušet léčebnou metodu (fototerapii), která je vědecky uznávaná a založená na stejném principu.

Udělejte si čas na rodinu i přátele

Jestli je to možné, ozvěte se přátelům a společně vyrazte za zábavou či kulturou, na dobrou večeři nebo kávu. Zapomínat by se nemělo ani na čas strávený s rodinou a podzim je pro to ideálním obdobím. I když se vlivem sezónní afektivní poruchy často vytrácí chuť k sociálním kontaktům a komunikaci, nenechte se odradit a třeba místo návštěvy zkuste alespoň párkrát do týdne někomu zatelefonovat.

Dopřejte si dotyky

Není snad nikdo, kdo by si neužíval příjemné a uvolňující dotyky, obzvlášť vychází-li z rukou profesionála. Dotyková terapie pomáhá mnoha lidem překonat depresi a úzkost, jelikož snižuje stresový hormon kortizol a naopak zvyšuje hladinu hormonu jménem oxytocin, který přináší pocit uspokojení, lásky i důvěry. Oxytocin lze vyvolat například i objetím nebo hlazením a hraje v životě člověka nezbytnou úlohu.

Nebojte se vyrazit ven i za nepříznivého počasí

Pokud trávíte celý týden prací v kanceláři, těšíte se na víkend a ten přinese dešťové přeháňky, dobrou náladu to nejspíš nepřinese. V přírodě si však můžete vyčistit hlavu a zklidnit mysl za každého počasí, proto vyrazte ven navzdory dešti, jen si dejte pozor na kvalitní obuv a oblečení.

Jezte vyváženě a vyhýbejte se většímu množství sacharidů

V zimním období může nedostatek slunečního záření zapříčinit úbytek serotoninu v organismu, který má velký vliv na změny nálad, deprese, agresivitu i sexualitu. Pokud jej v těle nemáme dostatečné množství, můžeme pociťovat zvýšenou chuť na sacharidové potraviny jako těstoviny, brambory či rýži. Nesmíme však zapomenout, že jejich nadměrnou konzumací lze velmi rychle přibrat na váze.  Snažte se i v podzimních měsících pokračovat ve vyváženém jídelníčku, zařadit více bílkovin z masa a mléčných výrobků, listovou zeleninu a také potraviny s vysokým obsahem vlákniny a také antioxidantů jako tuříny, sladké brambory a dýně. Výbornou volbou jsou i fíky, jablka a hrušky.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018