Pes v autě Foto: Žena v autě.cz

Letní dovolená se psem

9. 8. 2024

Psí parťák je nejšťastnější ve vaší společnosti. V případě cesty do dalekých krajů může být lepší volbou zanechat ho ve známém prostředí, v péči laskavého opatrovníka. Následující tipy vám pomohou učinit správné rozhodnutí.

V některých případech proto může být lepším řešením pejska dočasně svěřit rodině, přátelům či prověřenému psímu hotelu. Všechna pro a proti obou variant jsme probrali se Zuzanou Daušovou, zkušenou trenérkou a ředitelkou organizace Helppes – Centra výcviku psů pro postižené. Její rady vám pomohou najít řešením, které bude příjemné pro vás i vašeho chlupatého kamaráda.

Bereme pejska s sebou

KIA + Helppes

Letecké přepravní společnosti – a to pouze některé – vás na palubu pustí obvykle jen se zvířetem do hmotnosti 8 kilogramů, větší psi jsou nuceni cestovat v nákladovém prostoru.

Není třeba rozvádět, že pobyt v temném a hlučném prostoru pro zavazadla pro psa znamená velkou míru stresu, proto se k této možnosti uchylujte jen v případě naprosté nutnosti – a to dovolená není.

Cestování autem je příznivější, musíte však sami zvážit, zda zrovna váš pes dlouhou cestu zvládne v pohodě. Dopřávejte mu časté přestávky na proběhnutí a hodně vody, v autě musí mít také dost místa a pohodlí. Nutností je bezpečná přeprava s použitím boxu nebo bezpečnostního pásu. V žádném případě pak psa nenechávejte v autě samotného, i kdybyste si chtěli jen na pár minut odskočit.

Dopředu si prověřte, zda s přítomností psa souhlasí ubytovací zařízení, ať už hotel, penzion či kemp. Podmínky pro pohyb psů se liší také v jednotlivých zemích – některé státy EU například přísně zakazují vstup takzvaných bojových plemen, jejichž výčet není vždycky stejný.

pes na ceste
Zdroj: archiv webu

Samozřejmostí není ani pohyb bez vodítka po pláži. Svou cílovou destinaci si tedy důkladně proklepněte, abyste předešli pokutám, či dokonce nutnosti dovolenou předčasně ukončit.

Každé zvíře cestující do zahraničí musí mít identifikační čip, pas a platné očkování proti vzteklině. Požadavky na doklady i očkování se opět mohou v jednotlivých zemích lišit, předem jim proto věnujte velkou pozornost.

Péče o psa v horku

Jsou-li všechny náležitosti splněny, zbývá už jen správná péče o pejskovu pohodu. Pitný režim je ve vyšších teplotách naprostým základem a pes musí mít přístup k čerstvé pitné vodě neustále. V každém zverimexu seženete skládací misky, které můžete vzít všude s sebou společně s lahví vody.

pes v autě: archiv webu
pes v autě: archiv webu

Pokud jde o zvládání vysokých teplot, je pejskovou nejlepší ochranou jeho srst, která ho dobře izoluje. Stříhání dlouhosrstých plemen se proto rozhodně nedoporučuje.

Po koupeli v moři psa osprchujte sladkou vodou, neboť olizování soli by mu mohlo přivodit trávicí potíže.

V neposlední řadě pečujte o psí tlapky, které mohou trpět chůzí na rozpálených površích. Preferujte procházky v přírodním terénu, v extrémních případech pak použijte kvalitní psí botičky. 

Jedeme bez psa – kam s ním?

Psích hotelů dnes existuje velké množství a ve většině z nich pracují zkušení chovatelé, kteří se o vašeho přítele dobře postarají. Dopředu si vyhledejte reference, zajeďte se na místo osobně podívat a promluvte si s majiteli o průběhu hlídání.

helppes
Zdroj: Fotoarchiv Helppes.cz

Umístění do hotelu je každopádně třeba řešit včas, neboť v době dovolených je poptávka obrovská a kapacita omezená.

Osobě, které psa svěřujete, zanechte veškeré informace o jeho povaze, oblíbené stravě i zdravotním stavu, nezapomeňte ani na kontakt na svého veterináře, na nějž se pečovatel může v případě potíží obrátit.

Většina hotelů nabízí možnost zasílání průběžných zpráv, fotografií nebo videí. Díky nim budete mít během dovolené jistotu, že váš kamarád nestrádá, a užijete si pobyt bez starostí.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018